Nie widzę, nie mogę zagrać w ‚Milionerach’

 

Małgorzata Pacholec, dyrektor biura zarządu głównego Polskiego Związku Niewidomych, jest ostrożna w komentowaniu tej sprawy. – TVN nie zastosował rozwiązań dla osób niewidzących, bo nie mógł przewidzieć, że taka osoba zgłosi się do teleturnieju. Tak samo jak nikt nie wyobraża sobie osoby niewidomej w konkursie strzelania do celu. Chociaż byśmy bardzo chcieli, do pewnych czynności się nie nadajemy. Życie niewidomego nie jest łatwe, ale priorytety powinny być inne: poprawa bezpieczeństwa, by niewidomi nie wpadali pod pociągi metra, ułatwianie dostępu do informacji, do pracy, zmiana stereotypów. O to trzeba walczyć – tłumaczy Pacholec. I podkreśla:
– Nie możemy oczekiwać w życiu taryfy ulgowej. Owszem, nasze życie jest trudne i można je ułatwiać. Ale nasze roszczenia nie mogą być absurdalne, bo w ten sposób będziemy zrażać do siebie społeczeństwo. A to jest ostatnia rzecz, której potrzebują niewidomi. Bez "Milionerów" naprawdę da się przeżyć. Ja na pewno nie nazwę decyzji TVN dyskryminacją.

Źródło: Nie widzę, nie mogę zagrać w ‚Milionerach’

Reklamy

One Response to Nie widzę, nie mogę zagrać w ‚Milionerach’

  1. saskia says:

    Przecież nie o to chyba w tej sprawie chodzi, co ta Pani sobie wyobraża, że powinno być dla niewidomych dostępne. Dlaczego sama dyskryminuje ludzi, którzy właśnie mają odwagę żyć normalnie? Przecież bycie niewidomym nie odbiera inteligencji!!!!! Kryterium udziału w teleturnieju o takim charakterze..powinna być wiedza. Przecież wystarczy, że prowadzący czytałby pytania, zresztą tak jak to bodajże z pełnosprawnymi również czyni. O bogowie, tu chyba chodzi o to, że mimo akcji społecznych nadal telewizja nie pokazuje niewidomych biorących udział w normalnym życiu z czysto „estetycznych i społecznych” pobudek- bo w małych główkach co po niektórych, również osob niewidomych- nie mieści się, żeby przekraczać schematy i realizować się niekoniecznie zostając masażystami. A może chodzi o to, że nieetyczne byłoby pokazywanie osoby niewidomej, która np. przegrywa- a przecież o to niewidomi walczą- o równość. Choć moim zdaniem to hipokryzja i cynizm widzących- żeby zmuszać mniejszość do nieustannego proszenia się choćby o oznaczenia produktów brajlem. Ciekawa jestem, jak widomi odnaleźliby się w świecie ujednoliconym kolorystycznie, bez napisów i oznaczeń. Problem, który ta Pani porusza jest tak samo ważny jak Milionerzy- w jednym przypadku chodzi o zapewnienie podstaw do normalnego życia, w drugim o odwagę, by normalnie to życie przeżyć.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: