Poradnik dla niepełnosprawnych – 7 CZERWCA

Na stronie Koalicji 7 czerwca można znaleźć poradnik dla osób niepełnosprawnych, o tym jak mogą głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Znajduje się tam następujący fragment:

Osoby niewidome/ niedowidzące mogą poprosić o odczytanie informacji z karty do głosowania i postawienie na niej znaku w odpowiednim miejscu, każdą osobę, która znajduje się w lokalu wyborczym – oprócz członków komisji wyborczej i mężów zaufania, reprezentujących komitety wyborcze kandydatów na euro deputowanych. Mogą też poprosić o to zaufane osoby – bliskich, przyjaciół – które będą towarzyszyć im podczas wizyty w lokalu.

Poradnik był konsultowany przez Krajowe Biuro Wyborcze, o czym informuje notka na jego końcu. Dlatego publicznie pytam: jak ta forma głosowania zapewnia tajność wyborów? To wszak jeden z fundamentów równości. Na dodatek jak osoba niewidoma ma uzyskać pewność, że krzyżyk został postawiony przy nazwisku osoby, na którą chciała oddać głos? To kwestia zaufania, ale czy przypadkowej osobie powierzylibyśmy naszą kartę kredytową lub dowód osobisty? A przecież braki na koncie można odkryć, a oszustwa przy wyborach – nie. KBW ponownie udaje, że problemu nie ma, ale trzeba zrobić mu niespodziankę 7 czerwca.

Źródło: Poradnik dla niepełnosprawnych – 7 CZERWCA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: