Ubezpieczenie pielęgnacyjne

Pojawia się pełniejszy zarys koncepcji "ubezpieczenia pielęgnacyjnego. Opisane zostało w Gazecie Prawnej i wygląda na to, że prace są poważnie zaawansowane. Krótko – powstaje nowy fundusz zasilany z podatków (dodatkowy 1 procent), z którego będą czerpane środki na opiekę nad osobami niesamodzielnymi. Ciekawy cytat z artykułu:

Ubezpieczenie ma mieć charakter solidarnościowy – nie będzie więc indywidualnych kont każdej osoby. O przyznaniu świadczenia zadecyduje najpierw przyznanie przez lekarza orzeczenia o stopniu niesamodzielności. Będzie to lekkie i znaczne ograniczenie niesamodzielności oraz całkowita niesamodzielność. Następnie zespół specjalistów zadecyduje o przyznaniu tej osobie lub jej opiekunowi prawnemu pomocy.

Źródło: Dodatkowe obowiązkowe składki dla pracujących i emerytów – strona 2 – Praca i ubezpieczenia – Gazeta Prawna – największy dziennik gospodarczy

Oznacza to więc kolejny system (a właściwie podsystem) orzekania o niepełnosprawności. Ma on dodefiniować, co może znaczyć "niezdolność do samodzielnej egzystencji" i podzielić to pojęcie na dodatkowe kwanty. Zamiast ujednolicać system orzekania o niepełnosprawności będziemy mieli zatem system jeszcze bardziej skomplikowany. Poza tym ciekawi mnie, kto będzie orzekał o przyznaniu lub nie opisywanego świadczenia. Do tej pory robiły to:

  1. Zakład Ubezpieczeń społecznych.
  2. Powiatowe zespoły ds orzekania o niepełnosprawności.
  3. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
  4. Różne organy emerytalno-rentowe służb mundurowych.

Sądząc z tego, że dysponentem środków będzie Narodowy Fundusz Zdrowia, to pewnie będziemy mieli kolejną instytucję, która nie będzie uznawać orzeczeń pozostałych, a te pozostałe instytucje nie będą uznawać orzeczeń NFZ. Biurokracja ich mać.

Reklamy

One Response to Ubezpieczenie pielęgnacyjne

  1. Pingback: Ubezpieczenie pielęgnacyjne wpłynie na obniżenie zarobków. | Zarabiaj.pl Blog: Praca

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: