Scenariusz eksperymentu wyborczego

Zgodnie z umową przygotowałem projekt scenariusza eksperymentu wyborczego. Uwagi na temat scenariusza można umieszczać w komentarzach poniżej lub przesyłać do mnie na adres jacek.zadrozny@post.pl, a uwagi uznane przeze mnie za sensowne będą uwzględniane na bieżąco.

 1. Eksperymentator powinien stawić się w punkcie wyborczym odpowiednim dla siebie i w godzinach przewidzianych przez prawo. Ze sobą powinien zabrać dowód osobisty i białą laskę jako znak rozpoznawczy. Najlepiej, jeżeli pojawi się w punkcie wyborczym bez osoby towarzyszącej, by nie sugerować komisji wyborczej najprostszego rozwiązania.
 2. Jeżeli to możliwe, eksperymentator powinien postarać się o obecność mediów z widocznymi atrybutami (kamera lub mikrofon). Obecność ta ma dwojakie zadanie: po pierwsze nie pozwoli komisji na zlekceważenie problemu lub zachowanie bezprawne, a po drugie pozwoli na nagłośnienie problemu.
 3. Eksperymentator powinien odnaleźć odpowiednie stanowisko w lokalu wyborczym i pobrać swoją kartę do głosowania. Ten element nie powinien spowodować żadnych problemów, ponieważ komisje są przygotowane na obecność niewidomych wyborców, czasem dysponując ramkami do podpisów.
 4. Teraz następuje kluczowy moment: należy poprosić członka komisji wyborczej (na przykład tego, który wydał kartę do głosowania) o pomoc w oddaniu głosu. Przewiduję tutaj konsternację i próbę namówienia do przyjścia z przewodnikiem (opiekunem). Należy się temu sprzeciwić upierając się, że jako obywatel mam prawo oddać głos samodzielnie.
 5. W ordynacji wyborczej do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się art. 69, który daje niepełnosprawnemu wyborcy możność skorzystania z pomocy innej osoby. Na ten artykuł będzie się powoływać komisja wyborcza. Jednak za tajność wyborów odpowiada przewodniczący komisji i do niego należy się zwrócić z prośbą o pomoc. Można się powołać na Art. 66. ust. 1.ordynacji, który stanowi: "Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej czuwa nad zapewnieniem tajności głosowania oraz nad utrzymaniem porządku i spokoju w czasie głosowania."
 6. Dalej rozwój wydarzeń może być różny i trudno wszystko przewidzieć. Każdy eksperymentator musi działać według swojego uznania. Efekt tych działań też może być różny: jedni głos oddadzą, a inni – nie. Ważne jest, by – jeżeli kandydat nie zostanie zaznaczony – nie wrzucać karty do urny. W ten sposób głos zostanie oddany, choć nie będzie ważny.
 7. Jeżeli ktoś zdecyduje się na skorzystanie z art. 69, to powinien wiedzieć, że nie może mu pomóc żaden członek komisji wyborczej ani mąż zaufania.
 8. Każdego biorącego udział w eksperymencie proszę też o opis całego zajścia. Analiza przebiegu poszczególnych eksperymentów pozwoli na określenie nasilenia problemu.
 9. Pamiętajcie, że członkowie komisji wyborczej nie są naszymi wrogami. Walczymy z przepisami, a nie z ludźmi. Niech wszystko odbędzie się w spokoju i w kulturalnej atmosferze.
Reklamy

4 Responses to Scenariusz eksperymentu wyborczego

 1. vertok says:

  Mogą też być próby namawiania do skorzystania z pomocy osób trzecich co więcej taka osoba trzecia szybko się znajdzie i do pomocy będzie chętna (kamery TV przecież są obecne).

  Wtedy eksperymentator uparcie odmawiający współpracy może być potraktowany jako niepoprawny uparciuch. Odmowa skorzystania z pomocy osoby trzeciej będzie co najmniej dziwna, bo o ile opiekuna czy rodzinę nie każdy mieć musi, o tyle odmowa skorzystania z pomocy przygodnego współgłosującego, w tej sytuacji trochę bez wyjścia, będzie dziwna.

 2. Jacek Zadrożny says:

  Biorę to pod uwagę. Jednak argumentem dla eksperymentatora jest przepis zobowiązujący przewodniczącego komisji do zapewnienia tajności wyborów. Niechaj się pomęczy. Wiem także, że zachowanie eksperymentatora może być źle odebrane, ale to jest wpisane w walkę o swoje prawa. Na takich ludzi zawsze patrzy się jak na dziwaków.

 3. Pingback: Za dwa tygodnie wybory do PE « Niepełnosprawni inaczej

 4. Pingback: Eksperyment wyborczy « Niepełnosprawni inaczej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: