Będą karty do głosowania dla niewidomych?

Cytowałem już wypowiedź Rzecznika Praw Obywatelskich na temat wprowadzenia kart do głosowania w alfabecie brajla. Teraz znalazłem reakcję władz PZN:

Zapowiedź Kochanowskiego ucieszyła środowiska niepełnosprawnych. – Czekamy na wprowadzenie kart dla niewidomych, bo w tej chwili łamane są nasze konstytucyjne prawa – mówi Anna Woźniak-Szymańska, prezes Zarządu Głównego Polskiego Związku Niewidomych.
Więcej sceptycyzmu mają przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej. Beata Tokaj, dyrektor zespołu prawnego i organizacyjnego wyborów Krajowego Biura Wyborczego przyznaje, że alternatywne sposoby głosowania byłyby dla niepełnosprawnych rozwiązaniem dobrym. – To wszystko jednak kosztuje, pojawiają się też trudności techniczne. Karta do głosowania wydrukowana alfabetem Braille’a musiałaby mieć formę książeczki – mówi.

Źródło: Będą karty do głosowania dla niewidomych? – Wiadomości – WP.PL

Mam nadzieję, że obie wypowiedzi są przekłamaniem dziennikarzy, a nie realnym pomysłem. Przecież karty w tej formie nie zapewnią tajności wyborów, bo w urnie znajdzie się zapewne jedna lub najwyżej dwie takie karty. Karty do głosowania powinny być identyczne dla wszystkich i powinny spełniać co najmniej następujące wymagania:

  1. Powinny stosować odpowiednio duży rozmiar czcionek, żeby osoby słabowidzące mogły się nimi posłużyć.
  2. Powinny mieć zestandaryzowany układ, żeby można było do nich przygotować szablony do głosowania dla osób niewidomych i z niedowładem rąk.
  3. Powinny być drukowane w odpowiedniej kolorystyce, żeby każdy wyborca mógł je przeczytać.
  4. W celu ułatwienia w prawidłowej orientacji karty jeden z rogów powinien być obcięty.

Być może coś jeszcze, ale teraz nie mam pomysłu. Obecnie przygotowanie szablonów przez organizacje pozarządowe jest niemożliwe, ponieważ wzory kart są różne. Standaryzacja bardzo by tu pomogła. W każdym razie ja nie będę głosował za pomocą karty brajlowskiej, bo wtedy o moim wyborze będą wiedzieli wszyscy członkowie komisji. Z dwojga złego wolę powierzyć ten sekret tylko mojej żonie.

Reklamy

One Response to Będą karty do głosowania dla niewidomych?

  1. Pingback: Wybory według Rady Europy « Niepełnosprawni inaczej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: