Polskie muzea są skansenami dyskryminacji

Polecam do przeczytania artykuł poświęcony dostępności polskich muzeów. Jak zwykle największe problemy są z barierami architektonicznymi, ale mowa w nim także o dostępie do informacji i świadomości. Oto krótki cytat:

Problem dyskryminacji w muzeach tylko pozornie dotyczy wyłącznie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, niewidomych czy głuchoniemych. Może przecież dotknąć każdego z nas, wystarczy, że nie potrafimy przeczytać opisów dzieł sztuki, bo czcionka jest zbyt mała, nie dosłyszymy, co mówi przewodnik, albo nie możemy o własnych siłach dostać się na piętro, bo np. bolą nas stawy.

Źródło: Polskie muzea są skansenami dyskryminacji

Trochę tu wymieszania pojęć, bo wszystko sprowadzone jest do dyskryminacji, a przecież chodzi bardziej o dostępność i uniwersalne projektowanie. Jednak sporo też ważnych stwierdzeń, na przykład o upokorzeniu podczas wnoszenia po schodach. I jeszcze jedno – uwaga pewnego dyrektora o tym, że windę zrobi, jak pojawią się przepisy o obowiązku dostosowania budynków publicznych i idących za tym środkach jest dość typowa. Niektórzy zrobią coś, jeżeli dostaną "specjalne" pieniądze, a jeżeli nie dostaną, to nie zrobią nic. I to jest wada systemu finansowania w Polsce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: