Tajność wyborów do Parlamentu Europejskiego

Ponieważ niektóre osoby zgłaszały zastrzeżenia do moich poglądów na sposób głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, postanowiłem przeanalizować szczegółowo zapisy stosownej ordynacji wyborczej.

Tajność ujęta jest w artykule 105:

Art. 105

[…]

4. Po otrzymaniu karty do głosowania wyborca udaje się do miejsca w lokalu obwodowej komisji wyborczej zapewniającego tajność głosowania.
5. Kartę do głosowania wyborca wrzuca do urny w taki sposób, aby strona zadrukowana była niewidoczna.

 

Zatem tajność powinna być zagwarantowana, a nawet do pewnego stopnia stanowi oblig dla wyborcy. Nie jest to oblig ścisły, ale jednak mocna sugestia, ponieważ opisany jest sposób, w jaki powinien on oddać swój głos. Przebieg procesu wyborczego opisany jest dokładniej w ordynacji wyborczej do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (delegacja znajduje się w tekscie ustawy) w artykułach 61-66 i 69. Jednak nie ma tam nic interesującego w omawianej kwestii, poza stwierdzeniem, że za tajność wyborów odpowiedzialność ponosi przewodniczący komisji. Ciekawy zapis znajduje się dopiero w artykule 69:

Art. 69.

Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę,może pomagać inna osoba, z wyłączeniem członków komisji wyborczej i mężów zaufania.

Zapis jest dosyć ogólny, więc nie do końca wiadomo, w czym może pomagać ta osoba. Zapisy o tajności sugerują, że raczej nie w samym zaznaczaniu na karcie, ale w pobocznych zadaniach, na przykład w dotarciu do punktu wyborczego, wrzuceniu głosu do urny lub pobraniu karty. Niezależnie jednak od zakresu tej pomocy jest to prawo osoby niepełnosprawnej, z którego może skorzystać, ale nie musi. Możliwość oddania głosu nie może być uzależniona od innej osoby, której zresztą może nie być wraz z wyborcą.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: