Manifest Wyborczy

Na stronie Polskiego Forum Osób Niepełnosprawnych znalazłem manifest wyborczy opublikowany przez European Disability Forum. Skierowany jest do delegatów zasiadających w Parlamencie Europejskim. Jednym z postulatów jest zapewnienie osobom niepełnosprawnym dostępu do wyborów.

My, obywatele z niepełnosprawnością, musimy mieć możliwość pełnego korzystania z naszego prawa wyborczego oraz prawa do informacji o kandydatach i ich programach wyborczych, a także o naszym prawie do głosowania. Oznacza to, że nasz głos musi być niezależny – musi być rezultatem świadomego wyboru bez niepożądanego wpływu ze strony osób trzecich; ponadto musi być możliwy bez względu na miejsce zamieszkania, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby żyjące w środowisku zinstytucjonalizowanym.

Oznacza to również nasze prawo do autonomicznego, osobistego głosowania z zachowaniem tajemnicy lub do głosowania przy pomocy osób wspierających, jeśli istnieje taka potrzeba. Ponadto, oznacza to także zapewnienie odpowiednich i dostępnych miejsc do głosowania, dostępnych materiałów do głosowania, dokumentów wyborczych, procedur oraz debat.

Źródło: Manifest Wyborczy

Oprócz postulatu dotyczącego wyborów znaleźć można tam dziewięć innych, które są równie ważne. Jednym z nich jest ratyfikacja Konwencji NZ o prawach osób niepełnosprawnych. W tym dokumencie zawarte są prawa osób niepełnosprawnych, w tym także polityczne, więc jej wdrożenie pozwoliłoby na dochodzenie swoich praw przez osoby niepełnosprawne. Niestety, jeszcze nie w Polsce.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: