Zdolni do pracy wciąż dostają renty

Gazeta Prawna opublikowała artykuł na temat przyznawania przez ZUS rent z tytułu niezdolności do pracy. Początkiem, a zarazem konkluzja artykułu jest następująca:

Co druga osoba otrzymuje z ZUS rentę z tytułu niezdolności do pracy, przyznaną na stałe. Często osoby bardziej chore od obecnych rencistów nie zyskują prawa do świadczeń. Resort pracy nie zamierza weryfikować rent przyznanych według starych zasad orzekania.

Źródło: Zdolni do pracy wciąż dostają renty – Praca i ubezpieczenia – Gazeta Prawna – największy dziennik gospodarczy

Artykuł opisuje sytuację, jaka zaistniała w Polsce przed reformą z 1997 r. Wiele osób otrzymywało wówczas renty z tytułu niezdolności do pracy zamiast zasiłku dla bezrobotnych. Potem oduczyli się pracy i stali się faktycznie niezdolni do pracy, ale nie z powodu niepełnosprawności, lecz z powodu utraty umiejętności pracy i kwalifikacji zawodowych. W ten sposób zrobiono im krzywdę nie do naprawienia.

Te świadczenia – jak zapewniają przedstawiciele ZUS i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – nie będą weryfikowane. Zamiast tego wprowadzono restrykcyjne ograniczenia w przyznawaniu nowych rent. Można to nawet zrozumieć, bo teza taka pada również w tekscie artykułu: osoby niepełnosprawne powinny pracować, bo to dla nich jest rehabilitacja. Można zrozumieć ten punkt widzenia, ale nie trzeba się z nim zgadzać.

Zgadzam się z tym, że kiedyś renty przyznawane były lekką ręką i wiele z nich przyznano na wyrost. Jednak fakt podjęcia zatrudnienia nie może być jeszcze podstawą do cofnięcia renty. Po pierwsze to bardzo silnie zdemotywuje do szukania pracy, szczególnie legalnej. Po drugie – życie osoby niepełnosprawnej jest znacznie droższe, niż pełnosprawnej, a renta stanowi pewnego rodzaju kompensatę tych kosztów. Po trzecie wreszcie – zarobki osób niepełnosprawnych są statystycznie o wiele niższe od osób sprawnych, a możliwości znalezienia pracy – mniejsze.

Czasem zdarza mi się spotkać z propozycją odebrania rent osobom niepełnosprawnym, co zmotywuje je do poszukania sobie pracy. Sam taki pogląd wyznawałem, choć w łagodniejszej formie. Jednak życie jest wielowymiarowe i zbyt wiele czynników wpływa na możliwość podjęcia pracy, by stosować tylko to jedno, bardzo przy tym prymitywne narzędzie.
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: