Zniżki dla niedowidzących bez poparcia prezydenta

W Białymstoku ktoś zadziałał i zrobił to dobrze. Znowu politycy chcieli zrobić osobom niepełnosprawnym dobrze bez konsultowania się z nimi.

Apele podchwycili miejscy radni, wychodząc z założenia, że rozszerzenie ulg nie uszczupli budżetu, a poprawi jakość życia osób niepełnosprawnych. Klub Prawo i Sprawiedliwość przygotował projekt zmian do regulaminu przejazdów komunikacją miejską, postulując, by bezpłatne przejazdy przysługiwały wszystkim niewidomym oraz niedowidzącym z drugą grupą inwalidzką. Uchwała dotyczyłaby według nich grupy około 700 osób. Dokumentem uprawniającym do ulgi byłaby legitymacja Polskiego Związku Niewidomych. Przeciwko pomysłowi nieoczekiwanie zaprotestował Tomasz Strzymiński, niewidomy białostoczanin, którego zasługą są m.in. komunikaty głosowe w autobusach i pokazy filmowe z audiodeskrypcją. Słusznie zauważył, że nikogo nie można zmusić do zapisania się do jakiejkolwiek organizacji, np. PZN. A osoby, które miałyby korzystać z ulg, pieniądze zaoszczędzone na biletach musiałyby wydać na składki.

Źródło: Zniżki dla niedowidzących bez poparcia prezydenta

Taka sytuacja zdarza się jeszcze czasem w niektórych miastach: o ulgach w przejazdach decydują legitymacje organizacji pozarządowych, a nie dokumenty formalne wystawione przez instytucje publiczne. Takie rozwiązanie ma wielorakie wady, a tylko o jednej wspomniał Tomasz Strzymiński. Inne to preferowanie pewnych organizacji, choć utraciły monopol na pewne obszary działalności już dwadzieścia lat temu. Ten monopol tkwi jednak bardzo głęboko w świadomości społecznej i jeszcze przez wiele lat osoby niewidome będą się kojarzyć wyłącznie z Polskim Związkiem Niewidomych.

Na szczęście Watch Dog z Białegostoku zareagował i radni zmienią uchwałę. Brawo Tomasz. To także dowód, że dwie osoby, ale zaangażowane, są w stanie zrobić więcej, niż leniwa organizacja z tysiącem członków. niniejszym dołączam link do Fundacji Audiodeskrypcja do listy NGO na moim blogu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: