Niewidomi szykują wyborczy eksperyment

Zgłosiła się do mnie dziennikarka radia TOK FM z pytaniem o eksperyment wyborczy i udzieliłem jej wywiadu. Jako rzetelny dziennikarz sięgnęła po opinie innych, w tym Krajowego Biura Wyborczego i naukowca konstytucjonalisty. To dobrze, bo warto znać opinie wszystkich. Jednak w wypowiedzi pana profesora znalazłem coś niezwykłego…

Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj przyznaje, że rzeczywiście prawo wyborcze nie ułatwia osobom niepełnosprawnym oddawania głosów. – Ale w przypadku osób niewidomych, nie dochodzi do łamania zasady tajności. Nie może ona bowiem być traktowana bezwzględnie – tłumaczy. – Bywają sytuacje, gdy jakaś osoba nie może samodzielnie oddać głosu np. w przypadku złamanej ręki i wtedy też musi skorzystać z pomocy bliźniego.

Źródło: Niewidomi szykują wyborczy eksperyment

Panu profesorowi pomyliły się widocznie dwie zupełnie różne rzeczy: jednostkowy wypadek losowy i zjawisko stałe. Owszem, jednorazowe wydarzenia jednostkowe mogą się z czasem zmienić w zjawisko powszechne, ale przecież wtedy właśnie pojawia się "kwestia społeczna". Pozwolę sobie przerysować problem: przenieśmy się na południe Afryki i cofnijmy w czasie 20 lat, a więc do czasów Apartheidu. Czarnoskórzy mieszkańcy tego kraju nie mieli żadnych praw, ale można także było rozpatrywać to zjawisko w następujący sposób:

"Znany konstytucjonalista stwierdził, że problemu właściwie nie ma, bo przecież biali mieszkańcy zagłosują za czarnych dla ich dobra. A dopuszczenie do wyborów czarnej większości będzie nieefektywne finansowo, bo znacząco podniesie koszty wyborów."

Mam nadzieję, że ta wypowiedź pana Marka Chmaja to tylko wynik zaskoczenia pytaniem dziennikarza, a nie faktycznie jego opinia prawna. Chciałbym też wiedzieć, gdzie przeprowadziłby linię demarkacyjną pomiędzy sytuacjami, gdy tajność jest bezwzględna i tymi, kiedy jest względna.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: