Może powstać jedna instytucja kontrolująca renty

Pojawia się kolejny projekt reformy orzecznictwa o iezdolności do pracy opisany pokrótce przez Gazetę Prawną. Warto poczytać, kto przeciw takiej reformie protestuje, bo wiemy od razu, z kim będzie kłopot. Nie wiem też, skąd wzięła się teza, że koszt jednej instytucji będzie większy od kosztów pięciu instytucji. A poniżej krótki cytat:

W Polsce działa pięć różnych systemów orzekania o niepełnosprawności i niezdolności do pracy, które oceniają ubezpieczonych według własnych zasad i kryteriów. Profesor Anna Wilmowska-Pietruszyńska, autorka reformy systemu orzekania o rentach ZUS, a obecnie doradcy prezesa KRUS, chce to zmienić. Dlatego przygotowała projekt reformy całego systemu orzekania o niezdolności do pracy dla wszystkich grup zawodowych i funkcjonariuszy. Umożliwia on stworzenie jednolitego systemu orzecznictwa lekarskiego.

Źródło: Może powstać jedna instytucja kontrolująca renty – Praca i ubezpieczenia – Gazeta Prawna – największy dziennik gospodarczy

Od dłuższego czasu pojawiały się głosy, że w Polsce jest chaos związany z orzekaniem o niepełnosprawności i niezdolności do pracy. Stąd na przykład gigantyczna liczba rencistów, którzy nie powinni rent otrzymywać. Ten nadmiar "lewych" świadczeniobiorców sprawił, że ZUS okopał się i stara się teraz przyznać tak mało rent, jak to tylko możliwe.

Pomysł na zestandaryzowanie orzecznictwa jest chyba dobry, ponieważ tam, gdzie są jasne zasady, tam przekręów będzie mniej. Taki system musi jednak mieć pewną elastyczność, by nie wypadły z niego osoby faktycznie niepełnosprawne, a nie mieszczące się w rubryczkach procedur. Stworzenie takiego systemu nie będzie proste, ale warto podjąć ten trud.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: