Dostosowanie lokali wyborczych nie musi być kosztowne

Na portalu Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji pojawił się artykuł poświęcony dostępności wyborów dla osób niepełnosprawnych. Pada w nim moje nazwisko oraz nazwa mojego pracodawcy, ale ważniejsze dla mnie jest coś innego: dobry przykład.

Autor opisuje dostosowywanie lokali wyborczych w gminie Krzyżanowice i – cytując za artykułem:

Dostosowanie lokali wyborczych w gminie Krzyżanowice oznaczało w szczególności zbudowanie podjazdów, w tym także podjazdów przenośnych, podniesienie i zmianę poziomu chodników oraz przeniesienie kilku lokali do innych budynków. – Przenieśliśmy lokale wyborcze w takie miejsca, gdzie koszty dostosowania były najniższe – tłumaczy wójt gminy Leonard Fulneczek. – Zastanawiamy się tylko, jak to wpłynie na frekwencję wyborczą. Ludzie przyzwyczaili się już do stałych adresów lokali wyborczych, a teraz będą musieli pójść gdzieś indziej, nawet trochę dalej. Cały projekt nie przekroczył kwoty 7 tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę efekt w postaci dostosowania wszystkich lokali dla osób z niepełnosprawnością ruchu, jest to koszt stosunkowo niewielki. – Problemy ze zdobyciem środków nie były duże, choć każdy zawsze może powiedzieć, że są ważniejsze sprawy. Myślę, że największą barierą jest po prostu brak chęci – podsumowuje Leonard Fulneczek.

Źródło: Eurowybory bez entuzjazmu

Tak więc okazuje się, że za marne 7 tysięcy można dostosować wszystkie lokale w gminie… Czy to dużo? Moim zdaniem nie. Jednak tam był radny na wózku i z pewnością to on inspirował i naciskał na zmiany. Bez niego zapewne znowu usłyszelibyśmy, że to jest zbyt kosztowne i nie warto dla jednego dnia wyborów… Tylko, że to nie jest zrobione na dzień wyborów, bo podjazdy pozostaną w budynkach publicznych na wiele lat.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: