Po eksperymencie wyborczym

Wczoraj w całej Polsce przeprowadziliśmy eksperyment wyborczy i teraz czas na małe podsumowanie. Czas też, by pomyśleć o tym, co dalej z tym zrobimy…

Czytając listy dyskusyjne mam już pewien obraz tego, co wydarzyło się w dniu wyborów. Jednak aby był on pełniejszy chciałbym, by każdy eksperymentator przysłał do mnie emaila na adres jacek.zadrozny@post.pl z krótkim opisem przebiegu eksperymentu. Będzie to dla mnie informacja o skali wydarzenia oraz możliwość skonsultowania się z uczestnikami co do dalszego postępowania.

W tej chwili można zauważyć dwa rodzaje zdarzeń: eksperymentator wychodzi z lokalu bez oddania głosu oraz ostatecznie głosuje korzystając z art. 69 ordynacji, to znaczy za pomocą innej osoby. Z tego schematu wyłamuje się na razie Jarek Gniatkowski, który zagłosował tajnie, za pomocą zrobionego na miejscu szablonu do głosowania. Brawo za tą determinację!

Jednak z informacji, jakie otrzymałem, wynika że art. 69 był nagminnie łamany i to na oczach dziennikarzy! Członkowie komisji wyborczych, przewodniczący i mężowie zaufania proponowali swoją pomoc w dokonywaniu wyboru, co jest poważną nieprawidłowością. O ile wiem, żaden z eksperymentatorów nie dopuścił ostatecznie do takiego złamania prawa, ale ta sytuacja świadczy o niekompetencji osób organizujących wybory.

Przypadek Jarka Gniatkowskiego świadczy także, że rozwiązanie istnieje w granicach prawa. Jednak Jarek wykazał niezwykłą determinację w dążeniu do celu, która nie jest powszechnie spotykaną cechą. Powinna jednak dać do myślenia urzędnikom i politykom, bo pokazuje, że informacje płynące z Państwowej Komisji Wyborczej są fałszywe i  stanowią jedynie rozpaczliwą obronę w sytuacji ich poważnego zaniedbania.

Należy sobie postawić teraz pytanie: co dalej? Możliwości jest kilka: złożenie skargi wyborczej, odpuszczenie tematu, złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności prawa wyborczego z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej i – być może – jeszcze inne. W tym miejscu otwieram dyskusję, co robimy z tym dalej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: