Nie ma pieniędzy na podręczniki pisane brajlem

Kryzys i cięcia budżetowe sięgają wszędzie, także do podręczników dla niepełnosprawnych uczniów. O ponad 20% obcięto środki na ten cel – z 7 do 5,5 miliona złotych. Warto odpowiedzieć sobie na dwa pytania:

  1. Czy ta kwota wystarczy na planowany cel?
  2. Jeżeli nie, to jak zostanie nadrobiony stracony czas tych uczniów?

W wrześniu na podręczniki pisane brajlem lub powiększonym drukiem czeka w Polsce 871 niewidomych i 5764 słabowidzących uczniów. W tegorocznym budżecie na książki dla dzieci niepełnosprawnych zaplanowano 7 mln, po lipcowych cięciach będzie 5,5 mln.

Źródło: Nie ma pieniędzy na podręczniki pisane brajlem

Być może odpowiedź na pierwsze pytanie będzie twierdząca, o czym mogą świadczyć doświadczenia z poprzednich lat i organizowanych wówczas przetargów. Jednak w tym roku, a został dokładnie miesiąc do rozpoczęcia roku szkolnego, nie rozpisano nawet przetargu na druk podręczników. Biorąc pod uwagę czas trwania procedur i samego procesu produkcyjnego, podręczniki trafią zapewne do uczniów pod koniec roku szkolnego.

Biorąc to pod uwagę, a także możliwą negatywną odpowiedź na pierwsze pytanie, należy sobie odpowiedzieć na drugie pytanie. Dla tych dzieci rok będzie stracony i to bezpowrotnie. Można odłożyć na rok remont jakiejś drogi, zakup nowego samochodu, czy też zamówienie kosztownego serwisu internetowego. Te wszystkie rzeczy mogą być zrobione za rok lub dwa. Ale nie można odkładać o rok edukacji kilku tysięcy dzieci, bo tego czasu nikt im już nie zwróci.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: