Chocholi taniec wokół pułapki

Zbliża się koniec roku i powstało ożywienie wokół nowelizacji różnych ustaw związanych z osobami niepełnosprawnymi. Wrócił także temat likwidacji "pułapki świadczeniowej", a swoje propozycje zgłaszają zarówno SLD, jak i PiS. Rząd jest w zasadzie za, ale…

Dla przypomnienia – poprzednia propozycja powstała rok temu i została zgłoszona przez PO. Obejmowała likwidację pułapki świadczeń, ale w pakiecie były również zmiany w sposobie obliczania rent. Nowy sposób oznaczał w praktyce ich obniżenie. Prezydent Lech Kaczyński zawetował tą nowelizację, a Sejmowi nie starczyło pary na odrzucenie tego weta. Teraz propozycję likwidacji pułapki świadczeń składa SLD,a rząd chciałby ją poprzeć, ale pod warunkiem:

Minister pracy Jolanta Fedak zapowiedziała nam, że rząd poprze przygotowany przez posłów Lewicy projekt ustawy umożliwiający rencistom dorabianie bez żadnych ograniczeń (druk 1678). Postawiła jednak warunek, że posłowie muszą uzupełnić swój projekt, tak aby nowe świadczenia były ustalane na podstawie wysokości zgromadzonego kapitału emerytalnego.

Źródło: Posłowie nie zgodzą się na niskie renty – Praca i ubezpieczenia – Gazeta Prawna – największy dziennik gospodarczy

Tak więc rząd chce zrobić dokładnie to samo, co rok temu, tylko rękoma SLD. To byłaby niezła sztuczka, gdyby SLD się na to zgodził, bo potem pewnie poparłby także odrzucenie weta. Tylko że nie sądzę, by się zgodził, bo naraziłby się rencistom, a poza tym byłoby to niezgodne z "ochroną socjalną" promowaną przez lewicowe ugrupowania.

Co zatem będzie z tą nowelizacją? Trudno powiedzieć. SLD może ją złożyć i ma pewne szanse na poparcie przez PO, choć rząd może protestować, że to poważne uszczuplenie budżetu w czasie kryzysu. Nowelizacja może także przepaść od razu, co odwlecze zmiany na kolejny rok. To jednak byłoby wielką szkodą, bo pułapka świadczeniowa jest poważnym ograniczeniem dla aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych. Problem ten opisano już w badaniach jakościowych (na przykład ISP i SWPS), a wciąż nie ma woli by ten problem rozwiązać. Teraz pozostało nam czekać na rozwój wydarzeń.

Reklamy

3 Responses to Chocholi taniec wokół pułapki

  1. bobi378 says:

    Czegoś tu nie rozumiem. Możliwość dorobienia do renty bez obawy zmniejszenia przez to jej wysokości, to rozwiązanie dla nich korzystne. jednocześnie w notatce czytamy, że przez poparcie dla tej nowelizacji narawysplsty SLD naraziłby się rencistom. To trochę jak z kursem złotówki względem euro: jak rośnie, to niedobrze, jak spada, też niedobrze.

  2. Jacek Zadrożny says:

    SLD podpadłby rencistom, gdyby poparł propozycję rządu, to znaczy dołączenie do nowelizacji dodatkowych elementów. Jednym z nich jest zmiana sposobu obliczania świadczeń, a w praktyce – ich obniżenie. Pod tym warunkiem rząd może poprzeć nowelizację.

  3. Pingback: Pułapka świadczeniowa powraca do Sejmu, a jest też coś nowego « Niepełnosprawni inaczej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: