Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego

Pamiętacie weto Prezydenta RP do nowelizacji ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego? Elementem tej nowelizacji była instytucja pełnomocnika wyborczego dla osób niepełnosprawnych. Właśnie TK ogłosił wyrok. Przyznam, że dla mnie to ciekawostka…

Otóż – wnioskując z komunikatu prasowego – Trybunał nie zajął się w ogóle sprawą pełnomocnika:

Prezydent RP, celem wzmocnienia argumentacji przemawiającej za tym, że nowelizacja ustawy – Ordynacja wyborcza do PE zawiera zmiany istotne, przywołał w uzasadnieniu wniosku przepisy wprowadzające możliwość głosowania za pośrednictwem pełnomocnika (art. 3 pkt 6 ustawy zmieniającej). We wniosku wnioskodawca nie powołał art. 3 pkt 6 jako przedmiotu kontroli. Trybunał stwierdził, że we wniosku Prezydenta RP nie zostało wyraźnie wskazane, które przepisy konstytucji mogłyby stanowić wzorzec kontroli konstytucyjności w przypadku badania instytucji głosowania przez pełnomocnika. Samo sygnalizowanie przez wnioskodawcę, że regulacja narusza konstytucyjne zasady prawa wyborczego jest zbyt ogólne, by można było mówić o przywołaniu takiego wzorca kontroli. Trybunał Konstytucyjny, dostrzegając problemy instytucji głosowania przez pełnomocnika, podnoszone w uzasadnieniu wniosku, nie jest uprawniony do działania z urzędu i rozszerzania zakresu przedmiotu zaskarżenia. W związku z tym nie dokonał oceny konstytucyjności tej instytucji.

A zatem nadal nie wiemy, czy instytucja pełnomocnka jest konstytucyjna, czy też nie. Jednak rozumiem, że będzie obowiązywać w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Przyznam, że czekałem na ten wyrok, by stało się jasne dla wszystkich, jak należy traktować pełnomocnika.

Dla mnie instytucja pełnomocnika wyborczego jest groźna i jestem jej przeciwny. Jednak sprzeciwiam się nie samej instytucji, która jest potrzebna pewnej grupie osób niepełnosprawnych, lecz wprowadzeniu jej jako pierwszej. Od tego momentu chcąc wprowadzić jakiekolwiek zmiany w prawie wyborczym umożliwiające oddawanie głosu w sposób tajny napotkamy na silny opór ustawodawców, bo wszak istnieje już rozwiązanie prawne dla oddania głosu. A że nie będzie to głos oddany w sposób tajny?… No cóż, argumenty drugiej strony już znam, a teraz będą dodatkowo wzmocnione. Te argumenty rozciągają się od całkowitego niezrozumienia problemu i sugerowania postawy roszczeniowej, po negowanie istnienia problemu w ogóle. Mam nadzieję, że skarga konstytucyjna i wniosek konstytucyjny przygotowywane przez Naczelną Radę Adwokacką dadzą nam nowe argumenty do ręki.

Reklamy

One Response to Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wyborów do Parlamentu Europejskiego

  1. Pingback: Panie pośle – Pan się myli « Niepełnosprawni inaczej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: