Rzecznik Praw Obywatelskich przeciw art. 80 Kodeksu cywilnego

W walce z dyskryminacją zyskaliśmy poparcie Rzecznika Praw Obywatelskich. Wystosował bowiem list, w którym krytykuje zapisy umieszczone w art. 80 Kodeksu cywilnego, czyli te zobowiązujące osoby niewidome do składania podpisów w formie notarialnej.

W liście przysłanym w czwartek także do PAP Kochanowski zauważył, że w ostatnim czasie obserwuje się praktykę, stosowaną przez niektóre banki, iż osoba niewidoma w celu zawarcia umowy z bankiem musi udać się do notariusza. Podobne rygory obowiązują także przy zawieraniu umów z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz w kontaktach z ZUS. "Sytuacja taka wyklucza często osoby niewidzące z życia społecznego, czyniąc z nich w praktyce osoby ubezwłasnowolnione, które nie mogą same decydować we własnych sprawach" – napisał rzecznik.

Źródło: RPO: przepisy kodeksu cywilnego mogą dyskryminować osoby niewidome

Widać tu słuszną argumentację, choć nieco dalej Rzecznik proponuje nienajlepsze rozwiązania, na przykład refundowanie taksy notarialnej przez PFRON. Już sobie wyobrażam procedurę odzyskiwania pieniędzy z Funduszu – składanie wniosku, zawieranie umowy, a potem i tak notariusz będzie potrzebny do zawarcia tej umowy… A potem refundacja opłaty notarialnej od umowy o refundację opłaty notarialnej i tak w koło Macieju. A notariuszomw to graj!

Reklamy

One Response to Rzecznik Praw Obywatelskich przeciw art. 80 Kodeksu cywilnego

  1. Pingback: Artykuł 80 Kodeksu cywilnego w Komisji Kodyfikacyjnej « Niepełnosprawni inaczej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: