Gdzie się podziała równość podmiotów?

Sporo było doniesień prasowych o przedłużeniu okresu przejściowego, w którym pracodawcy z otwartego rynku pracy będą dostawać mniejsze dofinansowania, niż zakłady pracy chronionej. Długo nie mogłem znaleźć źródła prawnego, aż wreszcie się udało.

Otóż – wzorem wcześniejszych metod rządu – zrobiono megaustawę, nie bawiąc się w małe nowelizacje. Projekt ma charakter okołobudżetowy, ale Prezydent ma prawo zawetować taką ustawę. Wtedy jednak naraża się znowu na zarzuty wrogości wobec budżetu. Takie polityczne gierki między politykami… Poniżej art. 7 ustawy, który dotyczy omawianego problemu

Art. 7.

W ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późn. zm.[7])) wprowadza się następujące zmiany:

1)   w art. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

„1)     najniższym wynagrodzeniu – oznacza to minimalne wynagrodzenie za pracę obowiązujące w grudniu roku poprzedniego, ustalane na podstawie odrębnych przepisów;”;

2)   art. 68e otrzymuje brzmienie:

„Art. 68e. W latach 2009 i 2011 Fundusz otrzymuje dotację celową z budżetu państwa na realizację zadania, o którym mowa w art. 26a, w wysokości nie mniejszej niż 30% środków zaplanowanych na realizację tego zadania na dany rok.”;

3)   po art. 68e dodaje się art. 68f i art. 68g w brzmieniu:

„Art. 68f. W 2010 r. Fundusz otrzymuje dotację celową z budżetu państwa na realizację zadania, o którym mowa w art. 26a, w wysokości do 30% środków zaplanowanych na realizację tego zadania na ten rok.

Art. 68g. W 2010 r.:

1)   pracodawcy zatrudniającemu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy mniej niż 25 pracowników oraz pracodawcy zatrudniającemu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągającemu wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6% przysługuje miesięczne dofinansowanie w wysokości:

a)   70% kwot, o których mowa w art. 26a ust. 1,

b)   90% kwot, o których mowa w art. 26a ust. 1 i 1b;

2)   pracodawcy prowadzącemu zakład pracy chronionej przysługuje 100% kwot dofinansowania, o których mowa w art. 26a ust. 1 i 1b.”.

Źródło: ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją wydatków budżetowych

Tak więc ponownie pieniądze zwyciężyły nad zasadami. Równość podmiotów? A po co, skoro można zaoszczędzić jeszcze kilkanaście milionów złotych. Panie Prezydencie! Proszę zawetować!

Reklamy

3 Responses to Gdzie się podziała równość podmiotów?

  1. Domra says:

    Obawiam się, że to silne lobby ZPCh oraz sami inwalidzi dołozyli wszelkich starań aby taki zapis sie pojawił wbrew dyrektywom UE. Przekopałam sie przez liczne portale dla niepełnosprawnych z zapisami typu będą nas zwalniać, albo już nas zwalniają. Pracodawcy-dobroczyńcy zatrudniajacy niepełnosprawnych z potrzeby pomocy bliźniemu [a jakże] także wypowiadają sie w duchu „będziemy zwalniać, ponieważ nam sie nie opłaci” I rząd się ugiął z politycznych powodów co jest jawnym tchórzostwem, podobnie jak parlamentu liczącego na głosy wyborców. Natomiast spora grupa inwalidów ma mentalność żebraczą miast pracowniczą, nie mówiąc o mysleniu perspektywicznym. I to jest siłą ZPCh

  2. Pingback: Senat klepnął okres przejściowy « Niepełnosprawni inaczej

  3. Pingback: Niepełnosprawni inaczej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: