"Niepełnoobywatele" według Ewy Siedleckiej

Ewa Siedlecka opublikowała na łamach Gazety Wyborczej artykuł pt. Niepełnoobywatele o rodzeństwie Stefańskich. Od wielu lat procesują się z instytucjami publicznymi o ich dostępność dla osób niepełnosprawnych. Procesują się w swoim imieniu, ale wyroki są dla wszystkich osób niepełnosprawnych.

Znam Jolantę i Romana Stefańskich i ich poglądy na prawa obywatelskie osób niepełnosprawnych. Za pomocą sądów próbują dochodzić swoich konstytucyjnych praw i czasem im to wychodzi, a czasem ponoszą porażkę. Są już jednak tym zmęczeni i pewnie długo już walczyć nie będą.

Niektórzy uważają ich za pieniaczy, którzy z każdą błahostką idą do sądu. Nawet podlinkowany powyżej artykuł może sugerować, że chodzi o kilkadziesiąt złotych. Jednak chodzi tu o zasadę – zasadę równego traktowania obywateli. Stefańscy nie chcą, by konstytucyjny zapis o równym traktowaniu był tylko pustą deklaracją. Dlatego także w artykule wspominana jest Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych oraz problemy związane z jej ratyfikacją.

Pieniacze często popychają sprawy do przodu. Awanturnicy osiągają cele. Kto wie, kiedy kobiety zyskałyby prawo głosu, gdyby sufrażystki z XIX wieku nie tłukły szyb parasolkami lub rzucały się pod kopyta koni na wyścigach. Bez Martina Luthera Kinga nie byłoby Obamy. Nadchodzi czas, gdy ludzie niepełnosprawni powinni wreszcie zabrać głos we własnych sprawach. Nawet na sali sądowej, jeżeli tak będzie trzeba.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: