Kto jest dyskryminowany w Polsce?

Dzisiaj w Rzeczypospolitej ukazała się notatka na temat badania, które przeprowadzono telefonicznie na grupie 500 respondentów. Pytania związane były z prawami człowieka. Okazuje się, że akcje informacyjne przynoszą skutek.

O to, kto jest dyskryminowany w naszym kraju, zapytaliśmy przed dzisiejszym Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. 70 proc. Polaków uważa, że łamie się u nas prawa niepełnosprawnych – wynika z sondażu przeprowadzonego dla „Rz” przez GfK Polonia.

Źródło: Niepełnosprawni mają najgorzej – Rzeczpospolita

Te wyniki badań wskazują, że różnego rodzaju akcje przynoszą skutek, bo jeszcze kilka lat temu dyskryminacja kojarzyła się wyłącznie z kobietami. Feministki zrobiły dobrą robotę. Nasze władze nadal jednak tkwią w przeszłości. Wnioski o sfinansowanie projektów ze środków unijnych muszą zawierać wyjaśnienie, jak respektowana będzie równość płci i jest to warunek, którego niespełnienie dyskwalifikuje wniosek. A przecież porównując poziom aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn widzimy, że różnica jest znikoma. Porównując aktywność zawodową osób niepełnosprawnych i sprawnych zobaczymy przepaść.

Mam jeszcze jedną refleksję po przeczytaniu podlinkowanego tekstu – znudziłem się. Po raz kolejny przytacza się wypowiedzi Piotra Pawłowskiego i Sławomira Piechoty. Pierwszy po raz kolejny mówi o mandatach za parkowanie na miejscach dla osób niepełnosprawnych, a drugi o dostępności Sejmu. Sam poznałem ten mechanizm – ktoś jest już w notatniku pod hasłem "niepełnosprawni", to zawsze coś powie, co się da napisać. Brakuje mi jednak jakiejś świerzości w wypowiedziach, chociaż może właśnie tak ma być. Nie znam się na PR, ale pamiętam zasadę mistrza propagandy Goebbelsa o powtarzaniu po tysiąc razy. Tylko, że tam była mowa o kłamstwie, które staje się prawdą.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: