Artykuł 80 Kodeksu cywilnego w Komisji Kodyfikacyjnej

We wtorek brałem udział w posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach (NKK), a pierwszym z tematów był projekt skreślenia z Kodeksu cywilnego artykułu 80.

Proces legislacyjny w tej sprawie toczy się coraz szybciej i zapewne niedługo osiągnie finał. Pisałem wcześniej, że odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, a samą ideę wsparł Rzecznik Praw Obywatelskich. Teraz przyszła kolej na pracę w Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, która ma za zadanie przepracować projekt, sprawdzić jego skutki i przekazać do dalszego czytania.

Stronę społeczną na tym posiedzeniu – oprócz mnie i Aleksandra Waszkielewicza z FIRR – stanowiła Teresa Dederko w imieniu Polskiego Związku Niewidomych. Przyniosła ze sobą stanowisko PZN oraz pismo Rzecznika Praw Obywatelskich, które zaprezentowała na forum. Dyskusja nie była zbyt długa, a jedyną propozycję zmiany zgłosił poseł Rydzoń. Na ową propozycję negatywnie zareagowali zarówno "społecznicy", jak i Ministerstwo Sprawiedliwości w osobie min. Zbigniewa Wrony, o którym wspominałem w superlatywach w notatce o pierwszym czytaniu.

Poseł Rydzoń wywołał do tablicy Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a właściwie Pełnomocnika Rządu ds Osób Niepełnosprawnych, którego stanowisko stało się podstawą do negowania projektu. Przedstawiciel BON trochę wycofał się z tego stanowiska, pozostawiając sobie zasługę dbania o dobro najsłabszych. W tej sytuacji poseł Rydzoń wycofał swoją propozycję i na placu boju pozostał samotnie prezes Krajowej Rady Notarialnej. Widocznie zdenerwowany zarzucił propozycji niekompletność i brak konsekwencji (brak propozycji zmian art. 87 ustawy Prawo o notariacie(, ale to były już tylko próby zachowania własnego zdania.

Sytuacja jest zatem następująca: poza notariuszami nikt już nie chce artykułu 80. Jeżeli zatem nic nowego nie pojawi się w tej sprawie, to już wkrótce może on zniknąć z polskiego prawa. Jednak zmiany w kodeksach nie są bardzo szybkie, więc może to trochę potrwać. W obróbce jest jednak jeszcze rządowy projekt innych zmian, więc może to stać się szybciej, niż można byłoby przypuszczać.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: