Strategia integracji… Jaka strategia?

Jedną z horyzontalnych zasad pojawiających się w Narodowej Strategii Spójności jest równość szans, a więc niedyskryminowanie. Ta zasada dotyczy zarówno równości płci, jak i zakazu dyskryminowania osób niepełnosprawnych.

Zasada ta w praktyce ogranicza się wyłącznie do równości płci, a inne "mniejszości" (czy można tak pisać o kobietach?) są w zasadzie pomijane. Czym to skutkuje?

Zgodnie ze strategią Ministerstwa Rozwoju Regionalnego wsparcie dla osób niepełnosprawnych powinno być udzielane w projektach integracyjnych. MRR chce skłonić wnioskodawców, aby włączali do projektów dotyczących rynku pracy osoby niepełnosprawne. Jednak ta strategia jest nieskuteczna.

Źródło: Niewielu niepełnosprawnych zakłada firmę za środki UE – strona 2 – Praca i ubezpieczenia – Gazeta Prawna – największy dziennik gospodarczy

To zjawisko potwierdzane jest przez badanie zrealizowane przez Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych, które potwierdza niską obecność projektów dla osób niepełnosprawnych. Sama idea włączania osób niepełnosprawnych do projektów dla wszystkich jest słuszna, ale bez monitorowania tego procesu niewiele się osiągnie. Tymczasem zasady genderowe włączono do systemu oceny projektów, a oceny dostępności dla innych grup wciąż nie istnieją. A projektodawcy narzekają nawet na te ograniczenia , to znaczy obowiązek udowodnienia, że w projekcie nie pojawia się dyskryminacja ze względu na płeć, więc nowe zapisy zapewne nie pojawią się jeszcze dość długo.

Po raz kolejny okazuje się, że zasady sobie, a życie sobie. Feministki wywalczyły dla siebie już sporo, więc może przyszedł czas też na ludzi niepełnosprawnych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: