Kwestia zaufania do obietnic urzędników

Coraz mniej ludzi pamięta o wypadku Filipa Zagończyka w warszawskim metrze. Jak wszyscy zapomną, to wreszcie będzie spokój.

Wypadek, który miał miejsce we wrześniu 2008 roku dał impuls do podjęcia tematu dostępności i bezpieczeństwa transportu zbiorowego. Dlatego uznałem, że połamane i ucięte nogi mogą się do czegoś przydać. Wnioskowałem o tym na podstawie wypowiedzi urzędników z Warszawskiego Metra, PKP i innych ważnych instytucji. Wybaczcie mi tą piramidalną naiwność.

Od niemal roku słyszę i czytam o pewnym rozporządzeniu. Bez niego po prostu nie da się nic zrobić. Wszyscy chcą, ale po prostu prawo im na to nie pozwala. To oczywiście nieprawda, bo WKD jednak może, a PKP i Metro już nie. Rozporządzenie jest mityczne – nikt go nie widział, nie wie, co w nim jest i jest już po konsultacjach społecznych. Nie wiadomo tylko z kim je konsultowano.

Rozporządzenie podobne jest też do horyzontu – im bardziej się do niego zbliżamy, tym ono szybciej się oddala. Znowu się oddaliło, jak możemy przeczytać w notatce zamieszczonej na portalu Gazeta.pl i to na nieoznaczoną odległość. To właśnie tak działa: urzędnik coś obiecuje wyznaczając termin spełnienia obietnicy. Termin przychodzi i dziennikarze oraz działacze dopytują. Urzędnik rozkłada ręce "Nie zdążyliśmy, ale już za trzy miesiące…" Potem nadchodzi kolejny termin i znowu ktoś pyta o spełnienie obietnicy, ale tych ktosiów jest jakby mniej i jakby mniej nieco nachalnie pytają. Termin znowu się przesuwa i po kilku kolejnych iteracjach znika w odmętach Atlantyku. I dobrze, bo tam jego miejsce.

Może jednak tym razem urzędnicy się przeliczą. Może stakeholders (po "polsku" – interesariusze) nie dadzą spokoju. A może urzędnicy dotrzymają słowa… No nie, teraz to już przesadziłem.

Reklamy

One Response to Kwestia zaufania do obietnic urzędników

  1. Pingback: Projekt rozporządzenia jednak istnieje « Niepełnosprawni inaczej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: