Pułapka świadczeniowa powraca do Sejmu, a jest też coś nowego

Dzisiaj na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo" Przedstawiciele PKPP Lewiatan zgłosili kilka propozycji zmian w prawie pracy i w świadczeniach. Dwie z tych propozycji dotyczą osób niepełnosprawnych.

Pierwsza dotyczy likwidacji pułapki świadczeniowej, czyli zniesienia ograniczenia zarobków osób pobierających renty – zarówno socjalne, jak i tych z tytułu niezdolności do pracy. Jest to zatem kolejne podejście do problemu po zeszłorocznym wecie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i niemrawych działaniach lewicy, które opisałem wcześniej w notatce Chocholi taniec wokół pułapki. Przeciwko tej propozycji zaprotestowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, ponieważ – zdaniem ich przedstawicieli – takie rozwiązanie należy połączyć z obniżeniem świadczeń. A zatem powtórka z rozrywki: marchewka i kij w jednym pakiecie.

Druga propozycja dotyczyła likwidacji zapisów o obniżonym wymiarze czasu pracy dla osób niepełnosprawnychw stopniu umiarkowanym i znacznym. Przypomnę tutaj, że takie osoby – zgodnie z art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – nie mogą pracować dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. To znaczy mogą, ale za zgodą lekarza, o którą sami wystąpią. Nie trzeba chyba wyjaśniać, jaki to ma wpływ na chęć pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Ciekawa była tutaj linia obrony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej… Otóż zdaniem przedstawicielki resortu zapisy te powstały po to, by pracodawcy mogli uzasadnić podwyższone koszty zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Innymi słowy – jak to ujął Aleksander Waszkielewicz – każą pracodawcy zjeść żabę, żeby potem dać mu za to nagrodę.

Podczas posiedzenia doszło jedynie do selekcji propozycji na te, które będą dalej procedowane i te, które zostaną odrzucone przez KNPP. Te dwie propozycje przeszły do dalszego procesu obróbki, więc należy spodziewać się dalszego ciągu. Ja się cieszę z takiego obrotu sprawy, bo od dawna uważałem, że specjalne uprawnienia bardziej szkodzą niż pomagają osobom niepełnosprawnym. Może wkrótce doczekamy się ich likwidacji.

One Response to Pułapka świadczeniowa powraca do Sejmu, a jest też coś nowego

  1. Pingback: Czas pracy – czy dyskusja się rozpocznie? « Niepełnosprawni inaczej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

%d bloggers like this: