Pułapka świadczeniowa powraca do Sejmu, a jest też coś nowego

Dzisiaj na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo" Przedstawiciele PKPP Lewiatan zgłosili kilka propozycji zmian w prawie pracy i w świadczeniach. Dwie z tych propozycji dotyczą osób niepełnosprawnych.

Pierwsza dotyczy likwidacji pułapki świadczeniowej, czyli zniesienia ograniczenia zarobków osób pobierających renty – zarówno socjalne, jak i tych z tytułu niezdolności do pracy. Jest to zatem kolejne podejście do problemu po zeszłorocznym wecie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i niemrawych działaniach lewicy, które opisałem wcześniej w notatce Chocholi taniec wokół pułapki. Przeciwko tej propozycji zaprotestowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, ponieważ – zdaniem ich przedstawicieli – takie rozwiązanie należy połączyć z obniżeniem świadczeń. A zatem powtórka z rozrywki: marchewka i kij w jednym pakiecie.

Druga propozycja dotyczyła likwidacji zapisów o obniżonym wymiarze czasu pracy dla osób niepełnosprawnychw stopniu umiarkowanym i znacznym. Przypomnę tutaj, że takie osoby – zgodnie z art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – nie mogą pracować dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. To znaczy mogą, ale za zgodą lekarza, o którą sami wystąpią. Nie trzeba chyba wyjaśniać, jaki to ma wpływ na chęć pracodawców do zatrudniania osób niepełnosprawnych.

Ciekawa była tutaj linia obrony Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej… Otóż zdaniem przedstawicielki resortu zapisy te powstały po to, by pracodawcy mogli uzasadnić podwyższone koszty zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Innymi słowy – jak to ujął Aleksander Waszkielewicz – każą pracodawcy zjeść żabę, żeby potem dać mu za to nagrodę.

Podczas posiedzenia doszło jedynie do selekcji propozycji na te, które będą dalej procedowane i te, które zostaną odrzucone przez KNPP. Te dwie propozycje przeszły do dalszego procesu obróbki, więc należy spodziewać się dalszego ciągu. Ja się cieszę z takiego obrotu sprawy, bo od dawna uważałem, że specjalne uprawnienia bardziej szkodzą niż pomagają osobom niepełnosprawnym. Może wkrótce doczekamy się ich likwidacji.

Reklamy

One Response to Pułapka świadczeniowa powraca do Sejmu, a jest też coś nowego

  1. Pingback: Czas pracy – czy dyskusja się rozpocznie? « Niepełnosprawni inaczej

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: