Dokumenty Google są dostępne

Wczoraj odkryłem, że z usługi dokumenty Google można kożystać, ponieważ są – przynajmniej częściowo – dostępne.

Usługa jest coraz bardziej popularna, ale do tej pory sądziłem że przy użyciu aplikacji dostępowych nie da się z niej korzystać. Myliłem się, choć nie do końca. Bardzo pozytywnie oceniam Google za implementację accessibility wszędzie tam, gdzie się tylko da. Nie bardzo można to powiedzieć o innych firmach. Tak więc do Apple, Microsoftu dołączam Google.

Dokumenty Google to pakiet biurowy dostępny online w oknie przeglądarki internetowej. W jego skład wchodzą edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny i program do prezentacji. Usługa dostępna jest pod adresem http://docs.google.com dla zalogowanych użytkowników. Dokumenty zamieszczone w tej usłudze można udostępniać innym użytkownikom w celu wspólnej pracy lub po prostu do czytania.

W tej chwili przetestowałem edytor tekstu i aby z niego korzystać należy spełnić kilka warunków:

  • należy używać przeglądarki internetowej Firefox w wersji co najmniej 3 i programu do odczytu ekranu obsługującego technologię ARIA;
  • wyłączyć tryb MSAA (w JAWS Ins+Z, WE Ctrl+Shift+A) i wtedy edytor staje się dostępny.

Edytor ma menu, do którego można się dostać za pomocą klawisza Esc, a więc inaczej, niż do standardowego. Po naciśnięciu Alt rozwija się oczywiście menu Firefoxa. Zatem po naciśnięciu Esc jesteśmy w menu głównym, po którym poruszamy się kursorami i wybieramy opcje Enterem. Naciskając Tab przechodzimy do paska narzędzi, gdzie można wybierać kroje czcionki i operować nazwą pliku. Dalej opisywać nie będę i zapraszam do samodzielnego eksperymentowania. Po angielsku dostępna jest instrukcja obsługi Google Docs za pomocą programów do odczytu ekranu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: