Zmiany w dofinansowaniach do wynagrodzeń coraz bliżej

W Gazecie Prawnej ukazał się wywiad z Ministrem Dudą – Pełnomocnikiem rządu ds osób niepełnosprawnych. Wywiad jest krótki, ale i tak zawiera sporo ciekawych informacji.

Po pierwsze – planowane są zmiany w dofinansowaniach do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. W tej chwili ostrożnie analizuje się obniżenie (nie likwidację) dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności. Być może dofinansowania nie będą też wypłacene bez końca, lecz w czasie skończonym. Na pytanie dziennikarza, czy nie boi się o zwalnianie osób z lekkim stopniem niepełnosprawności Minister Duda odpowiada:

Rozumiem ich obawy. Ale nasza rola polega na przewidywaniu skutków funkcjonowania przepisów i znalezieniu środków na wypłatę pomocy. Musimy o tym myśleć, bo przecież zatrudnienie niepełnosprawnych rośnie systematycznie i w przyszłości może zabraknąć pieniędzy na dofinansowanie ich pensji.

Źródło: "Niższe dopłaty do pensji lekko niepełnosprawnych" – strona 2 – Praca i ubezpieczenia – Gazeta Prawna – największy dziennik gospodarczy

Należy zatem czynić oszczędności w tym systemie i na pierwszy ogien idą osoby najmniej niepełnosprawne. Z kolei na pytanie o wyrównanie dofinansowań dla otwartego i segregacyjnego rynku pracy odpowiada dość mgliście, a ja nadal nie znajduję odpowiedzi na pytanie gdzie się podziała równość podmiotów?

Po drugie – Minister Duda zapowiada zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności i wspomina coś o komplementarności systemów. Nie bardzo wiem, co też to może znaczyć, ale zaintrygowały mnie informacje o konsultacjach z czynnikami społecznymi. Przez dłuższą chwilę szukałem na stronie Biura Pełnomocnika i nic nie znalazłem. Nie wiem więc, czy konsultacje te już się toczą, w jakim trybie i kto w nich bierze udział. A może dopiero będą się toczyć i jest to tylko zapowiedź…

Przy tej okazji – konsultacje projektu założeń do ustawy o wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych zakończyły się prawie trzy miesiące temu, a wyniku tych konsultacji nie widać. Jakoś tak mi ręce opadają.

Reklamy

2 Responses to Zmiany w dofinansowaniach do wynagrodzeń coraz bliżej

  1. Pingback: Pomyłka czy balon próbny? « Niepełnosprawni inaczej

  2. wiola says:

    i chyba nic ciekawego nie zobaczymy. dopłaty do osób niepełnosprawnych z lekkim stopniem zawsze były najniższe i nie za wiele już tam jest co obniżać, a może jakaś koalicja polityczna by sie przydała tych organizacji społecznych działających niby to na rzecz osób niepełnosprawnych. bo przy obecnie istniejącym rozdrobnieniu i braku wspólnego działania druga strona wygra szybciej jesli te lekkie sygnały jakie się pojawiają pokazują na to ze rośnie ona w siłę. to lepiej jak te 80 procent osób niepełnosprawnych siedzących w domu – jak podaje góra z pfronu dalej niech siedzi i teraz doprowadza sie do tego, że te osoby którym udało się zdobyć zatrudnienie teraz również mają stracić szanse na normalne życie i normalne traktowanie – bo jest to nieopłacalne?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: