Sezon na zmiany systemowe

Wczoraj pisałem o tajemniczych pracach nad zmianami w systemie orzekania i dofinansowań do wynagrodzeń, a dzisiaj odkryłem notatkę na portalu niepelnosprawni.pl o innych planach ministra Dudy. Tym razem dotyczą pułapki świadczeniowej.

Dla nie wtajemniczonych – pułapką świadczeniową (rentową) nazywane jest zjawisko demotywowania do podjęcia zatrudnienia za pomocą mechanizmów świadczeniowych. Innymi słowy – idziesz do pracy – tracisz rentę. W wypadku renty socjalnej limit dochodów, który powoduje zawieszenie świadczenia wynosi 30% i ten limit od czasu jego powstania zawsze był niższy od minimalnego wynagrodzenia.

W notatce znalazła się informacja, że powstaje poselski projekt likwidujący ograniczenia dochodów, ale tylko w wypadku renty socjalnej. Albo jest to błąd dziennikarza, albo niezwykłe podejście do systemu świadczeń. Renta socjalna przysługuje bowiem tym, którzy nie zdołali wypracować innego świadczenia, więc jest rodzajem zasiłku dla bezrobotnych, którzy są niepełnosprawni. Pozostałe renty mają charakter ubezpieczeniowy, a więc prawo do nich nabywa się po przepracowaniu jakiegoś czasu i opłaceniu stosownych składek. Wydawałoby się zatem, że osoby pobierające świadczenie z budżetu państwa powinny mieć jednak trochę mniejsze prawa, niż pobierające z systemu ubezpieczeniowego.

Do tej pory tak właśnie jest: renta z tytułu niezdolności do pracy zmniejszana jest po przekroczeniu 70% przeciętnego wynagrodznia i zawieszana po przekroczeniu 130% przeciętnego wynagrodzenia. Jest więc słabiej obwarowana i jej posiadanie mniej demotywuje do pracy. Jeżeli jednak proponowana ustawa zmieni zasady dotyczące tylko renty socjalnej, to osoby pobierające to świadczenie będą w o wiele lepszej sytuacji.

Pomysł na likwidację pułapki świadczeniowej pojawiał się już wcześniej. Pod koniec 2008 roku taka nowelizacja przeszła przez parlament i została zawetowana przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W niezbyt spójnym uzasadnieniu wysuwano zasadniczo dwa argumenty. Pierwszym był fakt, że nowelizacja jest pakietem zmian, z których część prowadzi do zmniejszenia świadczeń. W drugim podnoszono, że są to świadczenia otrzymywane w wypadku niezdolności do pracy, więc osoby je otrzymujące nie powinny pracować lub zrezygnować ze świadczenia. Na drugi argument nic poradzić się nie da, jeżeli ktoś ma głębokie przekonanie do tej tezy. Pierwszy zaś jest wciąż aktualny, ponieważ rząd zapowiedział poparcie propozycji pod warunkiem dalszego pakietowania, o czym isałem w notatce Chocholi taniec wokół pułapki.

Jednak w materiale prasowym można przeczytać wypowiedź ministra Dudy:

Projekt jest przygotowany i będzie najprawdopodobniej projektem poselskim dotyczącym tylko tego obszaru. – Żeby uniknąć takiej sytuacji jak ostatnio, kiedy prezydent zawetował ustawę

ze względu na inne nowelizacje. Mamy nadzieję, że uda się to przeprowadzić jak najszybciej – powiedział Minister Duda.

Renciści socjalni dorobią bez limitu

Jak się to zatem ma do wcześniejszych deklaracji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, wygłaszanych także na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo"? Czy minister Duda (członek rządu i pracownik MPiPS) będzie zgłaszał i popierał ten projekt wbrew ministerstwu? A może są jakieś ustalenia o których wciąż nie wiemy i dowiemy się o nich znienacka. Jak już nieraz podkreślałem, problem pułapki świadczeniowej jest ważny i z niecierpliwością czekam na projekt ustawy. Skąd wyjdzie? Nie wiadomo. Krążyły pogłoski, że pracuje nad nim klub Lewicy, ale minister Duda jest senatorem PO, więc być może to ten klub zgłosi tą propozycję. A może nic się nie wydarzy i obejdziemy się smakiem. I tylko portal Integracji będzie miał markę najlepiej poinformowanego.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: