IWR w służbie niedostępności

Dostępność zaczyna być modna. Ta moda jednak przypomina Indian Pueblo, którzy za szczyt elegancji uznawali meloniki, w których chodzili niemal w każdej sytuacji. A hiszpańscy koloniści dali im te meloniki dla zgrywy, żeby ich ośmieszyć.

Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Białymstoku dumnie ogłosiła, że udźwiękowili stronę internetową. Wykorzystali do tego pewną niezbyt inteligentną przeglądarkę, o której zdanie mam już ustalone. Wyrzucanie pieniędzy w błoto mnie boli, bo w końcu to są także moje pieniądze, ale w tym wypadku boli mnie bardziej, bo wyrzucający nawet sobie nie zdają sprawy, że zostali zrobieni w konia.

Strona WSAP nie spełnia nawet zupełnie podstawowych standardów dostępności – są na niej nie opisane linki graficzne i około dziesięciu animacji Flash, z których tylko jedna jest częściowo dostępna. Niewidomy użytkownik – niezależnie czy posłuży się IWR, czy własnym programem do odczytu ekranu – niewiele z tej strony skorzysta. Może odczytać zupełnie podstawowe informacje, lecz w dostępności chodzi o równorzędny dostęp, a takiego ta strona nie oferuje. Uczelnia wydała pieniądze i nie osiągnęła zakładanego celu, więc wyrzuciła pieniądze w błoto. Nie zdaje sobie sprawy z tego faktu i to wydaje się być najgorsze.

Jednak ten przykład może posłużyć do udowodnienia tezy, że IWR szkodzi dostępności, a nie pomaga jej. Muszę też wycofać jedyny argument, którym broniłem tej aplikacji, a mianowicie dostrzegałem aspekt edukacyjny. Producent IWR założył uczelni melonik, choć nie dla śmiechu, lecz dla zysku. I uczelnia w nim chodzi i to z dumą.

Notatka w aktualnoś ciach zawiera inne zabawne lub absurdalne informacje, z których wypływa jeszcze jeden smutny wniosek – niewidomy student nie znajdzie tam wsparcia, które sugerowałaby informacja na stronie. Jeżeli ktoś z przekonaniem pisze, że Fine Reader jest programem odczytu ekranu, to znaczy że jest zupełnie w tej dziedzinie niekompetentny. Oto jak dostępność i otwartość zamienia się w Indianina w meloniku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: