Pierwsze wrażenia z Hanoweru

W piątek wróciłem z Hanoweru, gdzie zwiedzałem targi CeBit. Moje pierwsze wrażenia wcale nie dotyczą komputerów i oprogramowania. Dotyczą wrażenia z użytkowania miasta.

Hanower to średniej wielkości miasto, liczące około 250 tysięcy mieszkańców. Nie jest to więc żadna metropolia, a pomimo to zaprojektowana jest w taki sposób, by być możliwie dostępne.

Na targi jeździliśmy tramwajem z przystanku oddalonego o kilkaset metrów od miejsca, w którym nocowaliśmy. Wysepka tramwajowa była skonstruowana w taki sposób, by wózek spokojnie wjechał do pojazdu, choć nie był to wcale pojazd bardzo niskopodłogowy. Po prostu wysepka była dostatecznie wysoka. Trzeba też powiedzieć, że absolutnie każdy tramwaj, którym jechaliśmy był dostępny – z równą podłogą na poziomie wysepki i mówiący nazwy przystanków.

Drugą ciekawostką były bankomaty w pobliskiej Sparkasse, czy li czegoś w rodzaju polskich SKOK lub banków spółdzielczych. Otóż był zaprojektowany tak, by osoba niewidoma i na wózku mogła go bez problemu obsłużyć. Przyciski funkcyjne były oznaczone wypukłymi symbolami: kółko dla potwierdzenia, strzałka w lewo do cofnięcia operacji i krzyżyk do anulowania. Przycisk bez oznaczenia wywoływał pomoc. Przyciski do wyboru kwoty do wypłaty były opisane brajlem. Całsa procedura była także uproszczona do granic możliwości i ograniczała się do: włożenia karty, wpisania numeru PIN, wybrania kwoty i potwierdzenia. Żadnych reklam na początku i dodatkowych pytań. W dodatku siedząc na wózku mogłem wszędzie sięgnąć.

Wreszcie o samym terenie targów. Infrastruktura była w pełni dostępna, a tam gdzie były schody zamontowano platformę. Szczególnie jednak podobały mi się rozwiązania z dostosowanych łazienek. Przy drzwiach znajdowały się trzy przyciski: z kluczykiem do blokowania drzwi, przycisk do otwierania i zamykania drzwi automatycznych oraz trzeci do połączenia się z obsługą w razie problemów. A wszystkie dostępne łazienki naniesione na plan targów tak by można je łatwo znaleźć.

To wszystko są drobiazgi, ale pokazujące, jak miasto może wyglądać. Przypomnę, że w Polsce docelowo ma być dostępny co drugi pojazd i 1/3 lokali wyborczych. Chociaż tu też nie wszystko jest doskonałe, to jednak od tej niedoskonałości dzieli nas jeszcze przepaść cywilizacyjna.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: