Ogłaszam koniec istnienia artykułu 80 Kodeksu cywilnego

Na stronach publikatora Rządowego Centrum Legislacyjnego w dniu 16 marca 2010 roku o godzinie 18:57:40 opublikowano Ustawę z dnia 8 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy — Kodeks cywilny.

Dla mnie jest to bardzo ważne wydarzenie, ponieważ udało się doprowadzić do usunięcia ustawowego obowiązku składania przez osoby niewidome oświadczeń woli w formie notarialnej. Przepis ten istniał w Kodeksie cywilnym od 45 lat, ale jego początki tkwią jeszcze w prawie przedwojennym, a nawet w kodeksie napoleońskim. Był to przepis, którego główną funkcją była ochrona osób nie mogących czytać (a więc także analfabetów) przed podpisywaniem oświadczeń woli bez zapoznania się z ich treścią. Jednak w dzisiejszych czasach analfabetów w Polsce prawie nie ma, więc grupą, której przepis dotykał, były przede wszystkim osoby niewidome.

W Ministerstwie Sprawiedliwości pracuje grupa robocza do stworzenia zupełnie nowego Kodeksu cywilnego, w którym brak jest odpowiednika artykułu 80. Jednak prace trwają już bardzo długo i nie wiadomo, kiedy mogłyby się zakończyć. Dlatego pod koniec 2008 roku zgłosiliśmy propozycję usunięcia artykułu 80 w Komisji Nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo". Trochę trwało przekonywanie posłów i prawników, ale się udało. Proces legislacyjny przebiegał dość spokojnie i 1 marca 2010 4oku Prezydent RP podpisał nowelizację, 16 marca została oficjalnie opublikowana i wejdzie w życie w ciągu 30 dni od tej daty.

Dlaczego problem wymagał tak długiego tłumaczenia? Ponieważ wielu ludzi uważa, że narzucanie uprawnień jest korzystne dla grupy, której się je narzuca. Ta przymusowa ochrona wydawała się wielu ludziom korzystna. Nawet wśród osób niewidomych zdania były podzielone, o czym można przeczytać w tekstach polemicznych w "Pochodni" (Dwugłos w sprawie artykułu 80). Jednak nasz postulat został wsparty przez Polski Związek Niewidomych i to przekonało parlamentarzystów.

Teraz kolej na akcję informacyjną. Trzeba ludzi uprzedzić, że muszą z większą odpowiedzialnością podchodzić do swoich podpisów. Z drugiej strony – nikt nie może im nakazać składania oświadczeń woli w formie notarialnej, a więc ich podpis jest tak samo ważne, jak wszystkich innych obywateli. A jeżeli ktoś naruszy ich prawo, to sprawiedliwości można dochodzić na drodze sądowej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: