Minęły trzy lata

Wczoraj minęły trzy lata od podpisania przez Polskę Konwencji NZ o prawach osób niepełnosprawnych. Traktat nie tylko nie jest jeszcze ratyfikowany, ale nie toczy się nawet dyskusja na ten temat.

Dzisiaj sprawdziłem statystyki na stronie na temat podpisów i ratyfikacji i informacje tam zawarte nie napawają mnie dumą z własnego kraju. Konwencję podpisały 144 kraje, a protokół dodatkowy – 88. 85 krajów ratyfikowało już samą konwencję, a 52 protokół dodatkowy. Polska jest w tej mniejszości, która podpisała samą Konwencję (bez protokołu dodatkowego) i nadal jej nie ratyfikowała.

Wiele osób twierdzi, że ratyfikacja Konwencji nic specjalnie nie zmieni w sytuacji osób niepełnosprawnych i zapewne mają rację. Jednak proces jej wdrażania już zmienić może bardzo dużo. Tym bardziej, że prace nad polską ustawą antydyskryminacyjną już chyba zamarły na amen.

Smutne to, że polskie władze szybciej i chętniej podpisują umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Finlandią, niż tak ważny traktat międzynarodowy, jakim jest Konwencja o prawach osób niepełnosprawnych. Chyba jednak wciąż jesteśmy tymi obywatelami, z którymi liczyć się nie ma potrzeby.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: