Balonik w kolorze różowym

Złota era balonowa trwa, a jej kluczowym operatorem jest pierwszy dziennikarz RP – Piotr Pawłowski. Oto kolejny balonik próbny w postaci wywiadu udzielonego przez Pełnomocnika rządu ds osób niepełnosprawnych Jarosława Dudę.

Czytając ten wywiad nasuwają się dwie ważne konstatacje: po pierwsze ktoś za tym stoi, a po drugie – nie wiadomo za czym.

Proszę zwrócić uwagę na formułowanie wypowiedzi ministra Dudy: "będziemy postulować", "nie chcemy" i nie bardzo wiadomo kto. Może chodzi o Ministerstwo Pracy i Polityki społecznej… Raczej nie, o czym na koniec. Może to taki monarszy styl wypowiadania się… Też raczej nie, bo nie jest konsekwentny. Najbardziej należy zatem podejrzewać, że chodzi tu o wspólnotę obu rozmówców.

Natomiast brak ogólnej koncepcji strategii dalszego postępowania bije z tych wszystkich balonów, aż boli. A to mówią, że dla lekkiego stopnia zlikwiduje się dofinansowania, a to że zostaną i nie ma się co bać. A to likwidują chroniony rynek pracy, ale go zostawią. Zlikwidowano osobowość prawną PFRON, ale się ją przywróci. I tak w koło Macieju.

Do czego jednak prowadził ten konkretny wywiad znajdujemy na samym jego końcu:

Pełnomocnik podlegałby wtedy premierowi?
Będziemy to postulować – mam nadzieję, że ze wsparciem ze strony środowiska – żeby pełnomocnik był sekretarzem stanu w kancelarii premiera, a jego narzędziem – PFRON w dotychczasowej w formule. Pozycja pełnomocnika będzie wtedy bardziej stabilna, będzie miał on większe możliwości działania. Dzięki takim zmianom moglibyśmy działać skuteczniej, z pożytkiem dla całego środowiska osób z niepełnosprawnością.

Źródło: Jarosław Duda: Pracodawcy nie powinni drżeć!

Dla jasności – jestem akurat zwolennikiem takiego rozwiązania, ale powinno być ono elementem całościowego systemu, anie tylko zaspokojeniem ambicji jednego człowieka, któremu widać z MPiPS nie po drodze. Faktycznie – podporządkowanie Pełnomocnika ministrowi pracy i polityki społecznej oznacza ograniczenie jego zakresu działań tylko do tych dwóch obszarów. A przecież jest jeszcze obszar infrastruktury, edukacji, informatyzacji i wiele innych, które są udzielnymi księstwami w rządzie. Proszę jednak zwrócić uwagę – Pełnomocnik i tak grzebie tylko w obszarze zatrudnienia, a w tym wywiadzie też podkreśla kluczową rolę tego obszaru. A przecież ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wcale go w ten sposób nie ogranicza. Może zatem brak mu pomysłów na coś innego poza manipulowaniem dofinansowaniami…

Balonik za balonikiem i nic z tego nie wynika, więc zapewne są to tylko działania pozorowane. A może naprawdę głos mają tylko pracodawcy, czyli POPON i KIGR, a inni milczą. Może to wcale nie wina Pełnomocnika, że brak jest pomysłów, bo nikt ich nie dostarcza. Na Kongresie Praw Obywatelskich pracownik jednego z ministerstw skarżył się, że oni zadają pytania, a organizacje pozarządowe nie odpowiadają. Czas wreszcie nawiązać dialog z rządem, ale taki prawdziwy, a nie sterowany przez rządową organizację pozarządową.

Reklamy

One Response to Balonik w kolorze różowym

  1. wiola says:

    milczą sami zainteresowani, czyli niepełnosprawni … i nie ma sie co oglądać na instytucje pozarządowe czy rządowe – bo to nie oni muszą zadbać o swój interes, oni o swój już zadbali, a kiedy przemówią ci co powinni i uwierzą w możliwość dialogu zarówno na szczeblu społecznym jak i politycznym, że mogą stanowić równego partnera w tych rozmowach?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: