Takie króciutkie rozporządzenie

Pojawiło się nowe rozporządzenie, nowelizujące inne rozporządzenie. Krótkie i mało zrozumiałe bez kontekstu. Najpierw zapraszam do przeczytania treści tego aktu, a dopiero potem do dalszej części mojego wpisu.

A kontekst rozporządzenia jest taki, że PFRON i Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej miało dość przekrętów z Zakładowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tutaj chodzi o przekręty związane ze szkoleniami zawodowymi  i tzw. pozazawodowymi. Wygląda to mniej więcej tak: organizuje się atrakcyjny wyjazd, w tym także zagraniczny, w celu zapoznania się z zabytkami Meksyku lub fauną i florą Morza Śródziemnego. W ciągu tego dwutygodniowego wyjazdu przez dobre cztery godziny uczestnicy kują przepisy rozporządzenia o ZFRON i oto mamy pełne szkolenie, które można sfinansować ze środków ZFRON. Zakup z wolnej ręki, dla wybranych i z czystym sumieniem księgowym.

ZFRON to środki publiczne powierzone przedsiębiorcy (ZPCh) w celu realizacji celów rehabilitacyjnych, w tym głównie rehabilitacji zawodowej. Tworzony jest zaś z różnego rodzaju odpisów podatkowych, na przykład podatku dochodowego i od nieruchomości. Jednak w wielu ZPChach pieniądze te wydawane były na wszystko, w tym także traktowane były jak kapitał obrotowy. Krok po kroku MPiPS doszczelnia przepisy i wydatkowanie ZFRON jest coraz bardziej kontrolowane.

Pracodawcy oczywiście martwią się, że będą mieli kłopoty z wydawaniem tych środków dla dobra ich niepełnosprawnych pracowników. Mnie ich zmartwienie nie martwi, ale zapewne jestem w tym odosobniony. Co jakiś czas dochodzą mnie słuchy o dziwnych poczynaniach osób zarządzających środkami z ZFRON, a i raport NIK nie pozostawił na nich suchej nitki. Czy jest zatem sens pozostawiać w ogóle ten dziwny instrument?

Likwidacja ZFRON oznaczałaby w praktyce likwidację ZPChów, bo tylko on im pozostał z niegdysiejszych fruktów. Ja za nimi nie zapłaczę. Wiem, że nadal pracuje tam jakieś 180 tysięcy osób i to jest wielki problem społeczny. Jednak ja jestem tylko blogwriterem i mogę sobie na taką nonszalancję pozwolić. Być może MPiPS przyjął metodę likwidacji drobnymi kroczkami,a nie za jednym zamachem i ta metoda będzie skuteczna. Teraz czas na obcięcie dofinansowań do pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: