Nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym

Na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Są w tym projekcie pewne interesujące zapisy dotyczące osób niepełnosprawnych.

Otóż nowelizacja zobowiązuje uczelnie do zapewnienia równego dostępu do kształcenia i badań dla studentów i doktorantów niepełnosprawnych, co jest bardzo ciekawą propozycją. Doprecyzowanie tego zapisu i sposób jego realizacji ma się znaleźć w regulaminach studiów, czyli odpowiednie zapisy muszą zostać stworzone przez same uczelnie.

Oprócz tego zmieniono zapis dotyczący dotacji na studentów niepełnosprawnych, który obecnie brzmi:

11) zadania związane z kształceniem studentów i doktorantów, będących osobami niepełnosprawnymi.

Zapis jest na tyle interesujący, że zamierzam poświęcić mu oddzielny wpis. Na razie ogłaszam konkurs dla dociekliwych: co niezwykłego jest w tym przepisie dotyczącym dotacji?

Znalazłem jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie w tej propozycji. Mianowicie program kształcenia nauczycieli (studia pedagogiczne) ma w sobie zawierać elementy pedagogiki specjalnej. Innymi słowy – każdy nauczyciel wypuszczony z uczelni po wejściu tej nowelizacji w życie przynajmniej liźnie wiedzę na temat nauczania uczniów niepełnosprawnych. Może nareszcie przestaną stosować argument o braku kwalifikacji, który utrudnia dostęp do edukacji dzieciom z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Zapraszam do lektury tej nowelizacji (projektu) i zgłaszania uwag. Wydaje się, że coś drgnęło w obszarze edukacji osób niepełnosprawnych, przynajmniej na poziomie legislacyjnym.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: