Dostępność informacji w rozporządzeniu MSWiA

Niektóre Dzienniki Ustaw są dla nas ważniejsze, niż inne. Takim właśnie jest ten z numerem 40 z dnia 16 marca 2010 roku, który zawierał w sobie nowelizację Kodeksu cywilnego (usunięcie artykułu 80) i rezygnacja z prewencyjnej kontroli PIP (wykreślenie z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Jest tam jednak jeszcze jeden przepis, który może mieć dla nas duże znaczenie.

Otóż znajduje się tam ustawa o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw, a wniej delegacja do wydania rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla systemów teleinformatycznych administracji publicznej. Poniżej przytaczam fragment stosownego artykułu, w którym interesujący dla nas jest punkt c:

Art. 18. Rada Ministrów, na wniosek ministra właściwego do spraw informatyzacji, określi w drodze rozporządzenia:

1) minimalne wymagania dla systemów teleinformatycznych, mając na uwadze konieczność zapewnienia:

a) spójności działania systemów teleinformatycznych używanych do realizacji zadań publicznych poprzez określenie co najmniej specyfikacji formatów danych oraz protokołów komunikacyjnych i szyfrujących, które mają być stosowane w oprogramowaniu interfejsowym, przy zachowaniu możliwości nieodpłatnego wykorzystania tych specyfikacji,

b) sprawnej i bezpiecznej wymiany informacji [w formie elektronicznej] w postaci elektronicznej między podmiotami publicznymi oraz między podmiotami publicznymi a organami innych państw lub organizacji międzynarodowych,

c) dostępu do zasobów informacji osobom niepełnosprawnym

– z uwzględnieniem Polskich Norm oraz innych dokumentów normalizacyjnych

Zatem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji musi przygotować zmiany w rozporządzeniu (które już od dawna istnieje), które zawierać będzie opis pojęcia dostępności oraz jej realizacji. Może to być proste wskazanie WCAG 2.0 lub rozwiązanie autorskie, ale coś musi się znaleźć w odpowiedniej rubryce odpowiedniej tabeli. Takie rozwiązanie może oznaczać, że WCAG wreszcie pojaewi się w specyfikacjach istotnych warunków zamówienia serwisów i usług internetowych. Może to nie jest jeszcze dokładnie to, o co nam chodzi, ale dobry początek. Warto przyglądać się powstawaniu tego rozporządzenia.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: