Dyskryminacja osób niepełnosprawnych w wymiarze sprawiedliwości

Szeroko pojęty wymiar sprawiedliwości powinien świecić przykładem przestrzegania prawa. W tym także przestrzegania zasad równego traktowania i nie dyskryminowania ze względu na niepełnosprawność. Praktyka bywa różna, bo łatwiej znaleźć źdźbło w cudzym oku, niż belkę we własnym.

Do napisania tej notatki skłonił mnie artykuł z Gazety Prawnej Sąd musi zdecydować, czy osoba niepełnosprawna może pełnić w Polsce funkcję prokuratora. Historia jest dosyć bulwersująca, ale pocieszające jest to, że jednak w obronie pani asesor wystąpili inni prokuratorzy. Z niecierpliwością czekam na wyrok.

Ze swoich prywatnych źródeł znam też historię odmowy przyjęcia na aplikację sędziowską osoby niewidomej. Sprawa oparła się o Ministerstwo Sprawiedliwości, które takoż uznało za niedopuszczalne przyjęcie na aplikację kogoś, kto nie widzi. Sprawa jest sprzed kilku lat, ale kto wie jak zachowałoby się obecnie MS.

Z kolei cztery lata temu głośna była sprawa dyskryminacji w policji. Można o tej sprawie przeczytać na stronie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka pod adresem programu spraw precedensowych – dyskryminacja. Nie znalazłem informacji, jak się zakończyła cała sprawa.

W Warszawie do niedawna praktykował jedyny na świecie niewidomy notariusz. Mało kto o tym wiedział, a on sam długo walczył o możliwość praktykowania. Udało się i to w dodatku pomimo istnienia artykułu 80 Kodeksu cywilnego.

Wymiar sprawiedliwości powinien świecić przykładem, ale… Można stolerować osobę niepełnosprawną na ulicy, w telewizji lub – ostatecznie – na studiach. Jednak postawić ją na tym samym miejscu, co siebie wydaje się niedopuszczalne. Zwłaszcza w środowisku o ugruntowanym wewnętrznie poczuciu wyższości wobec innych. I wcale nie dotyczy to tylko adwokatów, sędziów, notariuszy czy policjantów. Po prostu takie jest społeczeństwo.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: