Debata w Gazecie Prawnej o przyszłości rehabilitacji

Dziennik Gazeta Prawna patronuje "debacie" na temat przyszłości polskiego systemu rehabilitacji. Warto przeczytać zapis przykładowej dyskusji, by mieć świadomość, co najbardziej zajmuje polityków. To wcale nie są równe prawa osób niepełnosprawnych, dostępne środowisko czy też rehabilitacja.

Cała dyskusja toczy się wokół problemów finansowych PFRON oraz dofinansowań do wynagrodzeń. To jest jedyny problem, który zajmuje dyskutantów. Może zatem warto przyjrzeć się samym osobom uczestniczącym w debacie. Nazwiska podlinkowałem do haseł w Wikipedii, których nie dorobili się Wojciech Skiba i Jan Zając.

  • Mieczysław Augustyn – senator RP;
  • Jarosław Duda – Pełnomocnik Rządu ds Osób Niepełnosprawnych i senator Platformy Obywatelskiej;
  • Wojciech Skiba – prezes PFRON;
  • Marek Plura – poseł Platformy Obywatelskiej;
  • Stanisław Szwed – poseł Prawa i Sprawiedliwości;
  • Jan Zając – prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Zdaję sobię sprawę, że w dyskusji nie może brać udział zbyt wiele osób, ale może zamiast prezesa PFRON można było wziąć przedstawiciela organizacji pracodawców, na przykład z PKPP Lewiatan. Tę rolę wypełnia niby prezes Zając, ale broni interesów nie pracodawców w ogóle, lecz wybranej i to bardzo wąskiej podgrupy zakładów pracy chronionej. Nie jestem też pewien, o w tym zestawie robi poseł Szwed. Być może jest tu związkowcem, by dopełnić trójkąta "dialogu społecznego". W ogóle nie ma przedstawicieli organizacji pozarządowych, chociaż to one dzwigają na swoich barkach całą rehabilitację osób niepełnosprawnych w Polsce, poza rehabilitacją leczniczą. Gdyby jednak był taki przedstawiciel, to z pewnością byłby to Piotr Pawłowski.

Czy dyskutanci doszli do jakiegokolwiek wniosku? Oczywiście nie, ale za to wypuścili stado baloników próbnych. To taki teatr na potrzeby uwiarygodnienia działań oszczędnościowych, które należy poczynić w wydatkach na osoby niepełnosprawne. Ponieważ w zestawie jest prezes Zając, to zapewne ZPChom krzywda się nie stanie. A przynajmniej niezbyt duża.

Proszę jeszcze zwrócić uwagę na ostatnią wypowiedź posła Szweda, bo jest wielce kuriozalna. Otóż poseł Szwed oczekuje ułatwienia tworzenia zakładów pracy chronionej! Chce, żeby było ich więcej, co świadczy o zupełnej ignorancji. Przecież to właśnie ZPChy zatrudniając mniej niż połowę osób niepełnosprawnych wysysają z budżetu PFRON prawie 80% środków. Poza tym jest to zupełnie sprzeczne z ideą integracji, a zgodne z zasadami segregacji. Może jednak właśnie tego należy się spodziewać po pośle o konserwatywnych poglądach i związkowej proweniencji.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: