Powódź 2010 czyli naginanie przepisów


PFRON zareagował na powódź i to nawet stosunkowo szybko. Pojawił się nowy program pod nazwą "POWÓDŹ 2010", którego jedynym celem jest przekazanie po 2000 złotych osobom niepełnosprawnym poszkodowanym przez wodę. Coś jest jednak z tym programem bardzo nie w porządku.

Dla mnie największą zagadką jest podstawa prawna, na jakiej wydatkowane będzie 3,5 miliona złotych z publicznych środków. Niby ją podano, bo w treści uchwały znaleźć można co następuje:

Podstawą prawną uruchomienia i realizacji programu jest art. 47 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2008 r. Nr 14, poz. 92, z późn. zm.).

niby więc wszystko jest w porządku, ale jak się zajrzy do wzmiankowanego artykułu, to znajdujemy tam coś takiego:

Art. 47. 1. Środki Funduszu, w wysokości do 30% wydatków, przeznacza się na:
[…]
4) zadania inne niż wymienione w ustawie:
[…]
a) programy służące rehabilitacji społecznej i zawodowej, w szczególności adresowane do osób niepełnosprawnych oraz do rodzin, których członkami są osoby niepełnosprawne, […]

Wiem, że prawie nikt nie zagląda do przepisów i magiczna formułka "podstawa prawna art… " wystarcza. Jednak ja zajrzałem i pytam: jaki związek ma te 2000 złotych z rehabilitacją zawodową i społeczną? Moim zdaniem nie ma żadnego, a więc cały program jest niezgodny z ustawą.

Tak, wiem że zawsze można uzasadnić wszystko. Można użyć zaawansowanej retoryki i pełnego instrumentarium argumentacji, w tym nawet ad personam – rozumiem, że pan Zadrożny nie chce dać pomocy powodzianom? To jednak zawsze będzie tylko naginanie prawa, bo faktycznie przepisy ustawy nie pozwalają na finansowanie takiego programu.

Nie chciałbym być źle zrozumiany. Tydzień temu byłem na południu Polski i szwagier na trasie Kraków-Andrychów opowiadał o osuwających się domach w Lanckoronie i domach zalanych w dniu pierwszokomunijnych uroczystości. Rozumiem rozpacz powodzian i chęć niesienia pomocy. Jednak nie tędy droga. Te 3,5 miliona złotych nie rozwiążą problemów, a tworzą niebezpieczny precedens. Precedens polegający na przekazywaniu gotówki ludziom z orzeczeniami, chociaż nie będzie to miało żadnego wpływu na ich rehabilitację. A nawet, jeżeli tak się przydarzy, to tylko przypadkiem.

Od zawsze słyszałem od pracowników PFRON, że czegoś się nie da, bo ustawa im nie pozwala. Oni nawet by chcieli, ale te przepisy… A tu nagle okazuje się, że coś można, chociaż ustawa nie pozwala. Może przy następnej kontroli NIK zostanie to zakwestionowane, ale przecież chcieli dobrze, więc jak tu karać.

Ten program jest pomocą socjalną w czystej formie. Jedynym warunkiem jej uzyskania jest przedstawienie dwóch dokumentów: orzeczenia o niepełnosprawności i dokumentu potwierdzającego straty wywołane deszczem w miejscu zamieszkania. Tych strat nie musi nawet ponieść sama osoba niepełnosprawna, ale wystarczy strata w domu, w którym mieszka. To duże uproszczenie administracyjne, ale jeszcze bardziej wzbudza moje wątpliwości.

Mógłbym te swoje wątpliwości mnożyć, aż wreszcie faktycznie wyszedłbym na wroga powodzian. Dlatego zatrzymam się w tym miejscu. Zapraszam jednak do popuszczenia wodzy fantazji i wymyślenia kolejnych programów PFRON. Na przykład POSEŁ 2011lub PREZES 2012. A podobno budżet PFRON świeci pustkami.

Reklama
, , ,

Jedna odpowiedź do “Powódź 2010 czyli naginanie przepisów”

  1. rodzice maja 1 i 2 gr inw.dom zalany był przy powodzi 2 razy,w mieszkaniu było 1,5 metra wody,stała w nim 2 tygodnie.złozyłem dokumenty o zalaniu domu oraz zaswiadczenia o gr inw,ale krakowski PFRON PODWAZYŁ ORZECZENIA KOMISJI WYSTAWIONE BEZTWERMINOWO. TA CAŁA AKCJA O POMOCY INW KTORZY ZOSTALI ZATOPIENI PRZEZ POWODZ TO JEDNA WIELKA FIKCJA. MAM ZAMIAR NAGLOSNIC TEN PRZYPADEK W TVNIE I RADIO.NIE POPUSZCZE BO RODZICE STRACILI DOBYTEK,SA SAMI,OJCIEC LEZY A MATKA KTORA TEZ JEST INW MUSI BYC CIAGLE PRZY NIM I ZAJMOWAC SIE NIM.NIE MA JUZ SIL..POZDRAWIAM

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: