Niewiele osób chce głosować przez pełnomocnika

Jak donosi Rzeczpospolita za PAP osoby niepełnosprawne Nie chcą głosować przez pełnomocnika – Rzeczpospolita. Można było się tego spodziewać, bo prawo jest nowe, a jednocześnie dosyć skomplikowane w realizacji. Z ciekawością będę czekał na pełne informacje w tej sprawie.

Możemy jednak poantycypować jak może się to odbić na dalszych pracach nad zmianami w prawie wyborczym. Na początek rozważmy ten bardziej prawdopodobny scenariusz – instytucja pełnomocnika robi klapę i w całej Polsce głosuje zaledwie kilkaset osób. Zaczną się dyskusje, dlaczego tak się stało i dyskutanci mogą dojść do następujących wniosków:

  1. Procedura jest niewłaściwa i odstraszyła wielu wyborców, więc nie chcieli z niej skorzystać.
  2. Rozwiązanie nie odpowiada potrzebom osób niepełnosprawnych, więc należy przyśpieszyć prace nad innymi instrumentami.
  3. Osoby niepełnosprawne w ogóle nie chcą uczestniczenia w wyborach lub radzą sobie inaczej, skoro nie skorzystali z tej możliwości, jaką jest pełnomocnik.

Pierwsza i druga możliwość są korzystne dla dalszego procesu, ale trzecia już nie. Moje obawy są jednak takie, że to właśnie ta trzecia opcja wygra w dyskusjach, co zamrozi wszelkie działania do świętego nigdy.

Drugi scenariusz jest mało prawdopodobny, a właściwie już niemożliwy do ziszczenia – pełnomocnik jest sukcesem i skorzystało z niego – powiedzmy – 10 tysięcy wyborców. I znowu w dyskusji mogą pojawić się dwa wątki:

  1. Instytucja pełnomocnika się sprawdziła, więc zapewne wystarczy. Nie trzeba już nic poprawiać, bo inni z pewnością sobie radzą inaczej.
  2. Instytucja się sprawdziła, co pokazuje potrzebę dalszych prac nad wdrażaniem innych rozwiązań. Procedura jest w porządku, skoro tylu wyborców pozytywnie ją przeszło.
    <="<" />

Z rozpędu i z potrzeby symetrii chciałem napisać trzecią opcję, ale to byłby zbytni optymizm. Miała ona brzmieć: "Jest sukces, ale jeszcze za mały. Może procedura była zbyt skomplikowana i dlatego skorzystało z niej tylko tyle osób." Tak czy inaczejz mojego punktu widzenia trzymam kciuki za porażkę pełnomocnika. Dla mnie ważniejsze są rozwiązania samodzielne i niezależne, a nie ubezwłasnowalniające.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: