Bieda w PFRON zapiszczała na całego

Bieda w PFRON dała o sobie znać. Od jakiegoś czasu krążyły pogłoski o zawieszeniu realizacji niektórych programów celowych i właśnie dzisiaj słowo stało się ciałem. Programy „Pegaz” i „Komputer dla Homera” niby są, a jakoby ich nie było.

W dzisiejszym komunikacie na stronie Funduszu znaleźć można następującą informację:

W odniesieniu do zakupu sprzętu komputerowego i oprogramowania w ramach przedmiotowych programów, jak również w odniesieniu do zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym w ramach obszaru C programu Pegaz 2010” przewiduje się, że w bieżącym roku kalendarzowym odbędzie się tylko i wyłącznie nabór wniosków, a ich realizacja nastąpi nie wcześniej niż w I kwartale 2011 roku.

Źródło: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

A zatem programy istnieją i działają dając pracę w oddziałach PFRON, ale nic z tego nie wynika dla potencjalnych beneficjentów tych programów. Zarząd PFRON mydli oczy, że coś istnieje, choć byt jest całkowicie wirtualny. Tym bardziej, że wcale nie wiadomo, czy w przyszłym roku środki się znajdą. Wedle szacunków prezesa Funduszu w budżecie tej instytucji będzie brakować pół miliarda, a nie niecałe 200 milionów złotych.

Zatem moje wcześniejsze rozważania o idealnym programie „Komputer dla Homera” były zupełnie niepotrzebne. Teraz nie będzie programu w ogóle i problem sam się rozwiąże. Ciekawe, jak poradzą sobie firmy, które żyły głównie z tego programu. Jak poradzą sobie niewidomi studenci i pracownicy, gdy zmuszeni będą decydować: kupić oprogramowanie czy jedzenie. Najpopularniejszy program odczytu ekranu kosztuje tyle, co półroczna wypłata renty socjalnej. Najpopularniejszy program do rozpoznawania znaków półtorej renty. Najtańszy monitor brajlowski – jakieś dwuletnie dochody rencisty socjalnego.

A może to będzie szansa na wzrost popularności rozwiązań darmowych. Na przykład NVDA lub Linuxa z jego Orcą? Pożyjemy zobaczymy…

Reklamy

5 Responses to Bieda w PFRON zapiszczała na całego

 1. m. says:

  interesujące, jak PFRON będzie rozpatrywał te wnioski, żeby zrobić to zgodnie z przepisami, skoro musi brać pod uwagę m. in. wysokość posiadanych środków (czyli środków przyszłorocznych), a tego przed 1 stycznia na pewno wiedział nie będzie…

 2. A co więcej – tak duża odległość czasowa pomiędzy złożeniem wniosku a realizacją umowy może sprawić, że stan faktyczny wnioskodawcy będzie zupełnie inny. To znaczy ktoś spełnia warunki w momencie składania wniosku, ale nie spełnia ich w momencie podpisywania umowy. Albo odwrotnie.

 3. M. says:

  Papier z logo Funduszu wszystko wytrzyma, więc i procedura odpowiednia na pewno się napisze. Tak jak – pisał Pan o tym przecież – przy POWODZI 2010, gdzie papier z logo Funduszu wytrzyma nawet program niezgodny z przepisami ustawy o rehabilitacji. Ale patrzę sobie zaspanym okiem na taki art. 17 (zasada kasowa), art. 29 (zasada rocznego planu finansowego jako podstawy gospodarki finansowej funduszy celowych) i art. 36 (zobowiązania na następny rok muszą mieć pokrycie w planie tegorocznym) ustawy o finansach publicznych i tak mnie jakoś dreszcze biorą. Uporczywe i nawracające.
  Chętnie w tej sytuacji zobaczę wyniki kontroli NIK dotyczącej wykonania budżetu PFRON za lata 2010 i 2011…

 4. W Funduszu chyba już nikogo i niczego się nie boją. Tak jakby nigdy nie miała nastąpić zmiana. Te dziwne konkursy, wywieszanie i zdejmowanie komunikatów i w ogóle ciuciubabka ze społeczeństwem…

 5. M. says:

  Może brakuje im ludzi, których głównym zawodowym zadaniem, realizowanym często przy sprzeciwie ich własnych szefów, jest powstrzymywanie tychże przed podejmowaniem decyzji mogących się skończyć komisją śledczą lub przynajmniej politycznym niebytem. Wszystkim takim nierozsądnym i nieelastycznym już podziękowali za tę jakże niestosowną nadgorliwość.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: