Ten balon wygląda solidnie, a za kilka dni będzie już (stosunkowo) pewny

Powoli kończy się wypuszczanie balonów próbnych i nadchodzi czas propozycji. Pojawiła się pierwsza notatka prasowa, w której są już bardzo konkretne propozycje rozwiąań. Nie wszystkie są zupełnie jasne, ale jednak dają jakiś obraz.

w podlinkowanej notatce wylistowano te propozycje, więc warto je skomentować. Propozycje są następujące:

– uchylenie art. 22 ustawy o rehabilitacji, który dotyczy obniżenia wpłat na PFRON z tytułu zakupu produkcji lub usługi

W ten sposób można zlikwidować outsoursing zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Teraz środki będą trafiać bezpośrednio do Funduszu. Rozwiązanie – moim zdaniem – zupełnie słuszne. Może doprowadzić do sporych zwolnień w zakładach, które zatrudniały fikcyjnie, by oferować swoim klientom dodatkowe atrakcje w postaci obniżenia wpłat na Fundusz. Jestem za!

– utrzymanie dofinansowania tylko dla osób z niepełnosprawnością z uprawnieniami emerytalnymi, które mają znaczny stopień niepełnosprawności; brak dofinansowania dla emerytów z lekkim i umiarkowanym stopniem;

Ta propozycja jest dziwna. O ile mnie pamięć nie myli, to wprowadzenie dofinansowań dla osób w wieku emerytalnym wynikało z wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Jak zatem można teraz zlikwidować takie zapisy? No i dlaczego emerytów rozdziela się wedle stopni niepełnosprawności? Rozwiązanie jest zdecydowanie niewłaściwe i jestem mu przeciw. Jeżeli likwidować – to wszystkim.

– wyłączenie z katalogu zwolnień (art. 31 ustawy) podatków i opłat lokalnych

Nie wiem, ile Fundusz wydaje na refundację tych kosztów, ale sądzę że niewiele. Jednak z punktu widzenia przejrzystości warto wprowadzić to rozwiązanie. Dotknie ono wyłącznie zakładów pracy chronionej, więc krzyk się pewnie podniesie ze strony POPONu, ale co mi tam… Jestem za.

– nowy podział środków ze zwolnień podatkowych przekazywanych na ZFRON – zaproponowano wpłatę 50 proc. środków na PFRON i 50 proc. ZFRON.

Ja w ogóle zlikwidowałbym ZFRON, który jest źródłem korupcji i wyzysku niepełnosprawnych pracowników. Całe to mieszanie przelewami i podziałami środków wydaje mi się zresztą pożywką dla sprytnych księgowych, a nie instrumentem wspomagającym zatrudnienie.

– dofinansowanie do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością w wysokości 180 proc. minimalnego wynagrodzenia dla stopnia znacznego, 100 proc. dla umiarkowanego i 40 proc. dla lekkiego

A zatem tak mają wyglądać te proporcje… Widać w tym uległość wobec środowiska ZPChów – dofinansowanie dla stopnia lekkiego obniżono tylko o 20 pp, a dla umiarkowanego aż o 40 pp. A przecież krążyła propozycja o całkowitej likwidacji dofinansowań do pracowników z lekkim stopniem. Mięczaki!

– zrównanie dofinansowania dla otwartego i chronionego rynku pracy w dół – czyli do poziomu dofinansowania, które otrzymują przedsiębiorstwa z rynku otwartego

I tu jest dla mnie zagwozdka. Jak się ma ta propozycja do poprzedniego punktu? Czy należy rozumieć, że dofinansowania będą faktycznie niższe o 30%? Czy może są to propozycje alternatywne. Trzeba chyba poczekać jeszcze do 6 lipca na sprawozdanie z posiedzenia komisji parlamentarnej.

Reklamy

3 Responses to Ten balon wygląda solidnie, a za kilka dni będzie już (stosunkowo) pewny

 1. M. says:

  a czy widział Pan woltę POPON, który najpierw wstępnie poparł rządową? poselską? (obecnej wycieczce najwyraźniej wszystko jedno, nie zajmują się takimi drobiazgami) propozycję, a teraz bije na alarm, bo oberwał po pierwsze od OBPON, nowego strażnika interesów pracodawców – zpchr, a po drugie od własnych członków?
  Byłoby śmiesznie, gdyby nie było strasznie.

  Jak się kończą rokowania, ustalenia, kompromisy z tymi panami, przekonała się każda kolejna polityczna wycieczka. A jednak każda w to brnie…

 2. Nawet nie da się na nich gniewać. Są bardzo konsekwentni w swojej trosce o publiczne środki. Poczytałem o propozycjach KRAZON, które idą *dokładnie* w odwrotną stronę od rządowych. A może poselskich… Jeden diabeł wie. Natomiast ja wiem, że projekt rządowy wymaga długiego procesu legislacyjnego: projekt założeń, założenia, projekt ustawy i jeszcze konsultacje między resortowe i – Boże zachowaj! – konsultacje społeczne. A w Sejmie wszystko pójdzie z kopyta. Tylko w którym kierunku?

 3. M. says:

  W kierunku takim jaki zwykle przyświeca takim zmianom.
  Celem każdej zmiany jest, żeby prezes pozostał prezesem. Zawsze.

  Rąbną emerytów, osoby niepełnosprawne prowadzące działalność, otwarty rynek (nie zrównają rynków), bo za nimi się nikt nie ujmie. Proste.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: