Projekt założeń do ustawy o języku migowym

Biuro Pełnomocnika Rządu ds Osób Niepełnosprawnych opublikowało nareszcie Projekt Założeń do projektu ustawy o języku migowym i innych środkach wspierania komunikowania się, na którą środowisko osób głuchych czeka od wielu lat. Polecam zapoznanie się i zgłaszanie uwag. Jak zwykle czasu jest za mało, ale dla treningu intelektualnego warto. Zapraszam do umieszczania uwag w komentarzach, co i ja uczynię.

Reklamy

2 Responses to Projekt założeń do ustawy o języku migowym

  1. Przeczytałem projekt założeń i pierwsze, na co zwróciłem uwagę to ponowna próba ograniczania dostępu do uprawnień. Nie wystarczy bowiem być osobą głuchą, ale – jak zwykle – trzeba mieć na to papier, czyli orzeczenie o niepełnosprawności, czasem uzupełnione jeszcze o zaświadczenie lekarskie. A co z ludźmi, którzy nie uważają się za osoby niepełnosprawne, a jedynie mniejszość językową? W środowisku osób głuchych są takie osoby, w Szwecji uzyskały nawet status mniejszości językowej. Ich zdaniem język migowy to tylko inna forma komunikacji, a nie niepełnosprawność. Dlaczego wymagać od nich orzeczeń o niepełnosprawności?
    Druga sprawa w definiowaniu to fakt, że bardzo niewiele uprawnień zapisanych w założeniach daje bezpośrednie korzyści konkretnym osobom. Należą do nich jedynie pokrywanie kosztów szkoleń dla osób głuchych oraz ulga podatkowa dla ich rodzin. Jeżeli jest to niezbędne, to w tym obszarze można ograniczyć krąg osób uprawnionych przez oczekiwanie orzeczeń, choć moim zdaniem zaświadczenie lekarskie spokojnie by wystarczyło. Ciekawym jednak co się stanie, gdy osoba głuch wezwie straż pożarną przez SMS, a potem okaże się, że nie ma orzeczenia… To przecież nadużycie, bo nie jest wszak podmiotem ustawy. Albo czy będzie mogła włączyć napisy do filmu? Takie pytania, choć wydają się absurdalne, biorą się z tego umiłowania urzędników do papieru, choćby nawet nie był do niczego potrzebny. Podkładka rządzi nadal.

  2. M. says:

    Panie Jacku, mamy zaostrzenie „papierowego” kursu jak jeszcze nigdy dotąd. Wystarczy popatrzeć na to, jak rząd w założeniach przywraca wzrok i słuch osobom głuchoniewidomym – będziemy pierwszym krajem, który będzie oficjalnie orzekał osoby głuchoniewidome… jako niedotknięte głuchoślepotą. Będą mieli wreszcie papier – potwierdzający, że nic im nie jest, tylko im się wydaje.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: