Szukam polskiego odpowiednika słowa accessibility

Coraz bardziej doskwiera mi brak polskiego odpowiednika dla angielskiego terminu "accessibility". Niby można używać słowa "dostępność", ale to jednak nie jest dobre rozwiązanie. Może być bowiem bardzo mylące.

Czytałem ja dzisiaj pewien ważny dokument pt. Strategia rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce do roku 2013 i  znalazłem tam wśród podstawowych zasad "dostępność". Nie jest to jednak dostępność w znaczeniu, jakie poruszam na łamach tego bloga, ale w znaczeniu czysto technicznym. Sęk w tym, że w języku angielskim istnieją dwa słowa: "availability" i "accessibility", które znaczą coś innego. Ale na polski tłumaczy się je po prostu jako dostępność. Długo mi to nie przeszkadzało, bo ja wiedziałem o co mi chodzi, a innym tłumaczyłem. Jednak ja nie jestem i nie będę wszędzie, a zatem nie zawsze znajdzie się wyjaśniacz. A jak go nie będzie, to każdy zrozumie dostępność tak, jak mu w pierwszej chwili wpadnie do głowy, a zatem zapewne w sensie "availability".

Alek Tarkowski zaproponował swego czasu w swojej notatce na blogu słowo przystępność, jako tłumaczenie "accessibility", a rozumiał ją jako spojrzenie od strony użytkownika. W tak szerokim rozumieniu nawet mi się podoba, ale samo słowo jakoś mi się kojarzy z ułatwieniami, a nie z uniwersalnym projektowaniem… Moja głowa kojarzy to słowo z pojęciami "przystępna cena", "przystępnie napisane" czy "przystępne wyjaśnienie", co przemawia na korzyść, a jednak mam jakąś blokadę myślenia. Może wynika ona z wieloletniego przyzwyczajenia i odporności na nowości.

Zaczynam zatem poszukiwania słowa odpowiedniego do opisywania zjawiska "accessibility". Jeżeli nic mądrzejszego nie wymyślę, to skorzystam z pomysłu Alka Tarkowskiego. O ile tłumaczenie będzie na licencji CC-BY…

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: