Ewolucja projektu zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych

Właśnie dotarłem do druku sejmowego 3454 i odkryłem w nim spore zmiany w stosunku do projektu poselskiego. Widocznie posiedzenia podkomisji i komisji coś dały, bo projekt został uporządkowany, a niektóre propozycje w ogóle z niego zniknęły.

Pierwsza poważna różnica, to zmiany w artykule 15, który dotyczy czasu pracy. Pisałem wcześniej o powstałym potworku legislacyjnym, a tu proszę – wyprostowano i uładzono zapis. Co prawda nie jest do końca po mojej myśli, ale jest efektem pewnego kompromisu. Teraz to lekarz zdecyduje o celowości stosowania skróconej normy czasu pracy, a jeżeli tego nie zrobi, to wszyscy będą domyślnie pracować w trybie 8/40. Nie jest to zbyt szczęśliwe rozwiązanie i wróżę sporo wątpliwości legislacyjnych.

Posłowie postanowili się poznęcać także nad zakładowym funduszem rehabilitacji i zakładowym funduszem aktywności. Zgromadzone tam środki mają być wydawane szybko, sprawnie i zgodnie z przeznaczeniem, a w przeciwnym wypadku zwracane do PFRON. No i bardzo dobrze.

Dofinansowania wróciły do stanu z pierwszego projektu: 180%, 100% i 40%, co należy uznać za krok w dobrym kierunku, chociaż za krótki. Dofinansowanie emerytów pozostawiono zaś jedynie dla tych ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Te ustalenia mogą się jeszcze zmienić podczas III czytania, w Senacie i w ogóle nic jeszcze nie wiadomo. Jednak tempo prac wymaga, by wszystko klepnąć do końca miesiąca. Trzeba więc śledzić i komentować na bieżąco.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: