Czy nowelizacja trafi do Trybunału Konstytucyjnego?

Zafrapowała mnie informacja, że Pracodawcy RP chcą skierować nowelizację ustawy do TK. Ustawa już jest i zacznie działać od początku 2011 roku, więc powinni się pośpieszyć.

Tezy przedstawione przez tą organizację pracodawców są dosyć naciągane. Chodzi tu o znowelizowany artykuł 22 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, czyli outsoursowanie zatrudniania osób niepełnosprawnych. Mechanizm jest taki, że firmy nie zatrudniające pracowników niepełnosprawnych i zobowiązane z tego tytułu do wpłat na PFRON mogą je zmniejszać kupując w firmach, które mają takich pracowników wyjątkowo dużo. Obecnie będzie to 30%, co nie wydaje się bardzo zawyżonym wskaźnikiem, zwłaszcza w porównaniu z informacją o całkowitej likwidacji podanej w podlinkowanym artykule.

Drugą ciekawostką jest sposób wyliczenia wzrostu kosztów zatrudnienia o 30% w wypadku pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności. Spadek dofinansowania wyniesie docelowo 20% minimalnego wynagrodzenia, czyli 255,20 złotych. Jakim matematycznym cudem w takim razie koszty wynagrodzenia wzrosną o 30%, skoro koszty przy minimalnym wynagrodzeniu wynoszą obecnie ponad 1600 złotych, a w momencie ostatecznego obniżenia dofinansowań przekroczą zapewne 2000 PLN.

Szkoda, że dziennikarz wszystko kupi, nie sprawdzi, nie zapyta, tylko opublikuje. Ja wiem – to są wypowiedzi przedstawicielki organizacji pracodawców, a nie opinia dziennikarza, ale czytelnik nie zaznajomiony z tematyką uwierzy.

Ja się w zasadzie nie martwię. Czekam na efekty nowelizacji, bo mogą być interesujące. Co prawda niemal wszystko jest odwleczone w czasie, lecz przecież się doczekam. Nie wiem jednak, jak prostować takie kłamliwe wypowiedzi. Mój blog nie ma takiej oglądalności, jak Onet lub Interia.

Na koniec odpowiedź na pytanie zadane w tytule. Myślę, że nie. To jest takie sypanie piaskiem w oczy. Nie da się zablokować zmian w prawie przez podpisanie umów wieloletnich. To byłby niebezpieczny precedens. W ten sposób nigdy nie można byłoby zmienić podatków ani innych warunków konkurencyjności.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: