Pfronologia teoretyczna

Biały wywiad to analizowanie publicznie dostępnych informacji i wyciąganie z nich wniosków. Do tego potrzebna jest cierpliwość i dogłębna znajomość tematu, bo inaczej informacje nie będą miały poważnego znaczenia. Pewną odmianą białego wywiadu była mało ścisła dziedzina nauki zwana sowietologią.

Powstała ona w USA i rozkwit przeżywała w latach osiemdziesiątych. Aparat propagandowy ZSRR był na tyle szczelny, że nie przepuszczał nieautoryzowanych informacji, więc naukowcy musieli opierać się na oficjalnych mediach: prasie, radiu i telewizji. Na podstawie konfiguracji towarzyszy na trybunie pierwszomajowej w Moskwie wnioskowano, kto popadł w niełaskę, kto pnie się do góry i co z tego wynika. Nauka ta była jednakowoż na tyle nieścisła, że grypa generała dyrektora zakładów mechanicznych produkujących rakiety przeciwlotnicze, która uniemożliwiła mu stawienie się na pochód, łatwo mogła zamienić się w raportach CIA w czystkę w sektorze zbrojeniowym.

Czasem mi się zdaje, że ja też jestem takim białym agentem i wyciągam wnioski z powszechnie dostępnych informacji, które mogą być zupełnie błędne. Ale co robić, skoro rzetelnych informacji mi brak. Zatem przeanalizujmy komunikat PFRON w sprawie programu Student II, w którym możemy znaleźć w zasadzie tylko jedną informację: na przełomie I II kwartału 2011 roku prawdopodobnie będą wypłacane pieniądze na drugi semestr roku akademickiego.

Jednym z kluczowych słów użytych w komunikacie jest "przewiduje", które jest znacznie mocniejsze, niż używane czasami sformułowanie "pod warunkiem posiadania środków". Zatem PFRON jest niemal pewien, że uda się zapewnić środki. To ciekawa możliwość, bo wiele wypłat za pierwszy semestr zostało wstrzymanych i to najpewniej właśnie z powodu braku środków. To znaczy, że środki będą.

Warto zatem zastanowić się, skąd się wezmą. Podejrzenie nasuwa termin wyznaczony na przełom I i II kwartału, a zatem zapewne maj lub czerwiec. Że ja się nie znam na kalendarzu?! Znam się i właśnie dlatego napisałem o maju lub czerwcu. Kalendarz Funduszu absolutnie nie pokrywa się z gregoriańskim stosowanym w cywilizowanym świecie. Podejrzewam wręcz stosowanie tu kalendarza juliańskiego bez reformy. A zatem – środki będą w momencie, gdy (a) pracodawcy nie będą dostawać dofinansowań do wynagrodzeń większości emerytów i (b) będą musieli się rozliczyć z zaległego ZFRON.

Może zatem znajdziemy jeszcze odpowiedź na pytanie, na ile pieniędzy liczy Fundusz? Wydaje się, że na niewiele, bo komunikują tylko jeden program celowy, a przecież są jeszcze przynajmniej wyczekiwane "Komputer dla Homera" i "Pegaz". Zatem chodzi zaledwie o kilkanaście milionów.

A może to po prostu grypa generał-majora i wyjaśnienie jest zupełnie inne… Po prostu urzędnicy mieli już dość namolnych studentów wydzwaniających z żądaniami informacji. Skoro chcą – to niech mają! Jak ci od "Pegaza" też będą tacy marudni, to im też wyświetlimy komunikat, że prawdopodobnie na przełomie III i IV kwartału… I będzie spokój na ponad pół roku.

Bo pfronologia nie jest nauką ścisłą, zaś i badaczy niezbyt wielu. Dobrych narzędzi badawczych nie ma, a istniejące nie są znormalizowane. Jak skończę pisać, to pójdę do kuchni i poszukam fusów z herbaty. Zadziała pewnie równie dobrze.

Reklamy

One Response to Pfronologia teoretyczna

  1. mlwro says:

    po tym jak PFRON zaoszczędzi na zmianach ustawki o rehabilitacji, to jeszcze musi przesunąć środki do odpowiednich paragrafów… i to będzie zabawne. natomiast nie sądzę, aby było szybkie i sprawne.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: