Trzeba szybko udostępnić wymiar sprawiedliwości!

Dostępność architektoniczna budynków wymiaru sprawiedliwości w Polsce jest zła. Co więcej – niektóre z budynków, na przykład areszty i więzienia, wyjęte są spod wymogów ustawy Prawo budowlane. To znaczy nie muszą być dostępne. To może wkrótce okazać się dużym problemem.

Filip Zagończyk pozwał Metro Warszawskie i PZU o odszkodowanie, rentę i zadośćuczynienie, bo warszawskie metro nie jest dostępne i to wpłynęło na jego wypadek. Ciekawe, czy łatwo będzie mu dostać się na salę sądową… Sprawa Jolanty Stefańskiej pokazuje, że niekoniecznie. Jak zatem osoby niepełnosprawne ruchowo mają dochodzić swoich praw?

A z drugiej strony – jak społeczeństwo ma dochodzić swoich praw, gdy po drugiej stronie barierki stoi lub siedzi niepełnosprawny bandzior? Przecież może się wykpić od wyroku swoim wózkiem inwalidzkim. Tak się zdarzyło w Kanadzie, o czym można przeczytać w artykule Wheelchair-bound man released from jail on hardship plea Historia jest wręcz niewiarygodna – kolesia wypuścili z aresztu, bo ten nie był dostosowany do potrzeb osób na wózkach. Sąd też nie był dostępny, więc rozprawa też się nie odbyła.

Postać nie jest sympatyczna. Pomimo trwałego inwalidztwa był w stanie regularnie się upijać, rzucać nożem w mieszkającą z nim kobietę. Zamiast noża używał też słoika z moczem! Ogólnie palant i drań. Sprawiedliwość jednak po niego nie sięgnie, bo drzwi są za wąskie, a kibel w areszcie nie ma odpowiednich uchwytów.

Dlatego gorąco apeluję: należy jak najszybciej dostosować sądy, areszty i więzienia do potrzeb osób niepełnosprawnych. Po pierwsze dlatego, żeby mogły w sądach dochodzić swoich praw. Po drugie, żeby mogły w aresztach i więzieniach spłacać dług wobec społeczeństwa, jeżeli go zaciągnęły. Sytuacje braku dostępu do wymiaru sprawiedliwości są niedopuszczalne i to zarówno w wypadku roszczeń niepełnosprawnego obywatela, jak i jego przestępstw. Nóż ciśnięty z wózka inwalidzkiego może zabić tak samo, jak wbity na przystanku tramwajowym.

Reklamy

2 Responses to Trzeba szybko udostępnić wymiar sprawiedliwości!

  1. mlwro says:

    przypomnijmy też o dostępności dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi, w szczególności głuchych i głuchoniewidomych posługujących się językiem migowym. jakie one mają szanse na rzeczywiste dochodzenie swoich praw lub ich obronę w polskim wymiarze sprawiedliwości, z którym nie mogą się skomunikować…?

  2. witaminkaa says:

    to ogromny przywilej dla oprawców na wózkach, przerażające!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: