W walce o dostępność – Firebug Accessibility Inspector

Dzisiaj zaledwie kilka zdań o kolejnym narzędziu wspierającym web developerów w budowaniu dostępnych serwisów internetowych. Narzędzie o tyle interesujące, że integruje się z innym, dosyć popularnym w tej grupie.

Wielu projektantów używa i ceni dodatek do przeglądarki Firefox wspomagające projektowanie i odpluskwianie o nazwie Firebug. Ten dodatek potrafi bardzo wiele: przedstawić dokument w postaci drzewa DOM, edytować na bieżąco kod HTML i CSS z podglądem i wiele innych pożytecznych rzeczy. Ktoś jednak wpadł na pomysł, że można zrobić rozszerzenie rozszerzenia zajmujące się dostępnością i w ten sposób na Google Code wyhodowano Accessibility Inspector for Firebug. Do pracy wymagane jest wcześniejsze zainstalowanie Firebuga i dopiero potem można instalować Inspektora Dostępności.

Działanie rozszerzenia widać od razu. W panelu Firebuga pojawia się nowa zakładka oznaczona A11y, czyli właśnie accessibility. Tam można znaleźć informacje o całym dokumencie lub fragmencie szczególnie interesującym projektanta. Co ciekawe – to narzędzie obsługuje standard WCAG 2.0, a nie 1.0, jak niemal wszystkie pozostałe.

Nie ma się jednak co nadmiernie cieszyć, bo Inspector nie jest zbyt zaawansowanym testerem. Znacznie więcej informacji uzyskamy za pomocą WAVE, ale zaletą jest zintegrowanie go z już istniejącym i popularnym narzędziem diagnostycznym. W ten sposób do scyzoryka armii szwajcarskiej dokładamy jeszcze korkociąg.

Reklamy

One Response to W walce o dostępność – Firebug Accessibility Inspector

  1. Jakub Kułak says:

    Super! Zasugeruję to jako standardowe narzędzie w Interii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: