W walce o dostępność – zupełna nowość

Dzisiaj w przeglądzie narzędzi coś zupełnie świeżego – narzędzie , które nie ma nawet nazwy. Jest tak nowiutkie, ale obiecujące.

Okazuje się, że w projektach finansowanych przez Komisję Europejską też można znaleźć coś ciekawego. Natknąłem się na narzędzie do oceny dostępności zgodnie z WCAG 2.0, które nie dorobiło się jeszcze nazwy. Wersję beta można pobrać po podaniu imienia i nazwiska oraz adresu email stąd, a narzędzie nazywa się roboczo WCAG 2.0 assessment tool. Tym razem nie opisuję działania, a zapraszam do samodzielnego potestowania i podzielenia się uwagami w komentarzach. Ja swoje napiszę po przynajmniej dwóch innych komentarzach, żeby nie strzępić klawiatury po próżnicy.

Reklamy

4 Responses to W walce o dostępność – zupełna nowość

 1. Czy Tobie udało się skorzystać z tego programu? Bo mi niestety nie. We4java szczątkowo go udźwiękawia, Jaws milczy, mimo zainstalowanego access bridgea. Co też ich podkusiło, żeby interfejs zrobić w Javie?

 2. Przemysław Marcinkowski says:

  Cóż… program pokazuje błędy, których do błędów zaliczyć nie można, a niektóre wyniki są dla mnie niezrozumiałe. Poniżej co udało mi się wychwycić podczas krótkiego testu:
  1. Pomimo że pola formularza maja etykiety label poprawnie przypisane program pokazuje że jest error, a to tylko dlatego że pomiędzy znacznikami label i input jest inny znacznik np. div
  2. Kiedy link jest otwierany w nowym oknie i nie ma w linku frazy „opens new window) tez jest error.
  3. I co mnie najbardziej zaskoczyło pokazuje błąd, że nie ma powiązanej etykiety w przypadku pola input, które jest przyciskiem type=”button”, dodatkowo ma wartość w value, posiada title. ??? Że tak się powołam na specyfikację html 4.01 na stronie w3c http://www.w3.org/TR/html401/interact/forms.html#h-17.9 (Some form controls automatically have labels associated with them (press buttons) … The LABEL element is used to specify labels for controls that do not have implicit labels)

  Przy pomocy JAWSa program jest nie do obsłużenia.

 3. Moje uwagi są z grubsza podobne. Należałoby pewnie zwrócić im na to uwagę, żeby czuli oddech na plecach. Proponuję, żeby każdy zrobił to na własną rękę, to może jakoś zareagują.
  Błędy w parsowaniu mogą się jeszcze zdarzyć, ale niedostępny interfejs to coś niedopuszczalnego.

 4. Jakub Kułak says:

  Wygenerowany raport w PDF, zajmuje 12MB przy dostępności 70% dla strony.

  Niestety na pierwszy rzut oka bezużyteczny i nieczytelny.

  Interfejs, pomijam, że brzydki, to ciężki w użytkowaniu – ale to może tylko prototyp? Aplikacja ma potencjał, ale może za wcześnie, żeby oceniać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: